Przejdź do treści

Warunki pracy w Szwajcarii – Tyle wynosi tygodniowy czas pracy w jednym z najbogatszych państw na świecie

24/03/2024 17:15 - AKTUALIZACJA 24/03/2024 17:15
czas pracy w szwajcarii, nadgodziny w szwajcarii, warunki pracy w szwajcarii

Warunki pracy w Szwajcarii – Szwajcaria to stabilne środowisko do znalezienia pracy, charakteryzuje się wysokim standardem życia i uczciwymi praktykami płacowymi. System szkolnictwa w Szwajcarii został zaprojektowany tak, aby gwarantować ścieżkę kariery od najmłodszych lat. Nie brakuje także ofert pracy dla doświadczonych i wyspecjalizowanych emigrantów. Oto ile wynosi tygodniowy czas pracy w Szwajcarii i jak działają nadgodziny.

W Szwajcarii, w przypadku umowy o pracę na pełny etat, maksymalny czas pracy wynosi 45 godzin tygodniowo, co przekłada się na około 7,5 godziny pracy dziennie, od poniedziałku do soboty. Pracownicy przemysłowi pracują średnio około 40 godzin tygodniowo. W sektorze usług i kreatywnym czas ten wynosi około 42 godzin tygodniowo.

Firmy wymagające najdłuższych okresów pracy zwykle rekompensują to hojnymi pakietami świadczeń, wyższymi płacami lub satysfakcjonującym cyklem pracy z przerwami. Pracownicy mają prawo do określonej liczby dni wolnych od pracy, co jest zawarte w umowach o pracę oraz do dni wolnych od pracy, chyba że określono inaczej. Należą do nich zarówno święta państwowe, jak i święta obowiązujące w twoim lokalnym okręgu (kantonie).

Praca na pół etatu w Szwajcarii

Jeśli pracujesz przez mniej niż 90 procent tygodnia pracy, jesteś klasyfikowany jako pracujący w niepełnym wymiarze godzin. Dla osób rozpoczynających pracę w Szwajcarii lub pragnących elastycznych godzin pracy dostępne są stanowiska w niepełnym wymiarze godzin. Jest to powszechne wśród osób, które chcą dzielić pracę z nauką lub wychowują dziecko.

Praca w niedziele lub w nocy w Szwajcarii

W Szwajcarii rzadko pracuje się w niedzielę, ponieważ większość sklepów i firm jest wtedy zamknięta. Zatrudnienie w niedzielę jest dozwolone jedynie w określonych warunkach i jest wynagradzane hojnie, szczególnie jeśli nie jest to stała część twojego tygodniowego grafiku pracy.

Praca w nocy jest równie rzadka i jest dozwolona tylko pod pewnymi warunkami. Podobnie jak praca w niedzielę, praca w nocy jest szczególnie wysoko płatna, jeśli nie jest regularną częścią twojej pracy.

Warunki pracy w Szwajcarii – Nadgodziny

Nadgodziny definiuje się wtedy, gdy ilość pracy wykonanej w tygodniu przekracza oficjalne maksimum godzin pracy – w Szwajcarii jest to 45 godzin lub ilość wpisana w umowie. Dzięki tej pracy możesz otrzymać dodatkowe pieniądze, jeśli twój pracodawca rozlicza nadgodziny.

Żeby praca liczyła się jako nadgodziny musi spełniać pewne warunki:

  • Musi być niezbędna i rozsądna, ale nie przytłaczająca.
  • Musi być wykonywana „z szacunkiem” dla przerw i typowych godzin pracy.
  • Nie może trwać dłużej niż dwie godziny dziennie.
  • Nie może trwać dłużej niż 170 godzin rocznie, jeśli masz umowę na 45 godzin tygodniowo.
  • Musi być zrekompensowana premią lub czasem wolnym
  • Musi być uzgodniona w umowie.

Jak długo trwa lunch podczas pracy w Szwajcarii?

Oficjalna minimalna ilość czasu przeznaczona na przerwy obiadowe w Szwajcarii wynosi 30 minut. Jednak większość szwajcarskich firm oczekuje, że lunch roboczy lub oficjalny lunch będzie trwał około półtorej godziny. Zazwyczaj im wyższe stanowisko, tym dłuższa przerwa na lunch. Ilość czasu zależy od pracodawcy, i powinna być wpisana w umowie.
Zobacz także: Najbogatszy kraj w Europie szuka pracowników. Zarobki od 4500 euro wzwyż
Źródło: tagesanzeiger.ch, PolishObserver.com
Artykuł cieszył się dużą popularnością i został aktualizowany 24 marca 2024 r.