Jest nas już ponad 8 miliardów – Według najnowszych danych, opublikowanych w poniedziałek przez Biuro Spisowe Stanów Zjednoczonych (U.S. Census Bureau), w dniu Nowego Roku populacja całego świata będzie liczyła 8,09 miliarda osób. Jak podała agencja prasowa AP, w 2024 roku liczba ludności na świecie zwiększyła się o ponad 71 milionów, co oznacza wzrost o 0,9%. To niewielkie spowolnienie w porównaniu do roku 2023, kiedy populacja wzrosła o 75 milionów.
Jest nas już ponad 8 miliardów
Szacuje się, że w styczniu 2025 roku na świecie będą miały miejsce średnio 4,2 urodzenia oraz 2 zgony na sekundę. Choć tempo wzrostu liczby ludności nieco zwalnia, populacja wciąż systematycznie rośnie.
Populacja Stanów Zjednoczonych wzrosła w 2024 roku o 2,6 miliona osób, osiągając na początku 2025 roku liczbę 341 milionów mieszkańców. Od 2020 roku populacja USA zwiększyła się o 9,7 miliona osób, co oznacza wzrost o 2,9%. Dla porównania, w latach 2010–2019 wzrost wyniósł 7,4%, co było najniższym wynikiem od lat 30. XX wieku.
Według danych Biura Spisowego, w styczniu 2025 roku w USA będzie rodziło się jedno dziecko co 9 sekund, a jeden zgon będzie odnotowywany co 9,4 sekundy. Międzynarodowa migracja netto zwiększy populację o jedną osobę co 23,2 sekundy. Łącznie populacja Stanów Zjednoczonych będzie rosła o jedną osobę co 21,2 sekundy. Przeczytaj także: Najszczęśliwszy kraj w Europie szuka pracowników. Wynagrodzenie netto 2700 euro miesięcznie
Globalne wyzwania związane ze wzrostem liczby ludności
Przekroczenie granicy 8 miliardów osób jest symbolicznym momentem w historii demografii, ale rodzi także poważne wyzwania. Wzrost liczby ludności wiąże się z potrzebą zapewnienia dostępu do zasobów, takich jak woda, żywność czy energia, a także z koniecznością rozwoju infrastruktury i ochrony środowiska.
Eksperci podkreślają, że szczególną uwagę należy zwrócić na zrównoważony rozwój oraz zapewnienie równomiernego dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i innych usług publicznych, zwłaszcza w krajach o szybkim przyroście naturalnym.