Przejdź do treści

Zimowa podróż z przyczepą kempingową: najważniejsze porady i wskazówki

02/01/2024 15:00 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:35

Zimowy kemping: Marzysz o niezapomnianej zimowej podróży, która pozwoli Ci cieszyć się pięknem zimowych krajobrazów i jednocześnie zapewni komfort oraz swobodę? Jeśli tak, to podróż z przyczepą kempingową może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kempingowiczem czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z podróżami na kółkach, istnieje kilka kluczowych wskazówek i porad, które warto wziąć pod uwagę przed wyruszeniem w zimową przygodę.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Gdzie warto wybrać się na narty za granicę? Oto najlepsze kurorty narciarskie

Zimowy kemping – o czym warto pamiętać przed podróżą?

W zimnych porach roku kempingi są mniej oblegane. Jest mniej turystów, jako że większość z nich siedzi w swoich pojazdach zamiast przed nimi, a śnieg tłumi nieliczne odgłosy. Ważne przy planowaniu wyjazdu jest to, by wyposażyć pojazd odpowiednio na zimę. Oczywiście nikt nie podróżuje w Alpy w zimnych porach roku bez opon zimowych. Jeśli wiesz również, że drogi prowadzące do kempingu nie zawsze są odśnieżane, zdecydowanie powinieneś zabrać ze sobą łańcuchy śniegowe. Dobra ofertę proponuje ADAC. Bowiem członkowie ADAC mogą kupić takie łańcuchy w oddziałach w południowych Niemczech, a następnie zwrócić je, jeśli ich się nie użyło.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem
>>> 10 najczęściej wyszukiwanych destynacji  w Google – podsumowanie 2023 roku

PRZYCZEPA KEMPINGOWA

Wskazówki dotyczące zimowego biwakowania z przyczepą kempingową

  1. Przyczepa kempingowa powinna być zabezpieczona przed zimą. Oznacza to, że niezbędny jest system ogrzewania i dopływ wody zabezpieczony przed mrozem. Szczelinom w izolacji, tj. mostkom termicznym w pojeździe, można przeciwdziałać za pomocą masek termicznych. Montaż tych osłon jest bardzo prosty i łatwy, pod warunkiem, że masz odpowiedni rozmiar przyczepy kempingowej.
  2. Bez gazu nie ma zabawy! Większość nagrzewnic zasila się propanem w 11-litrowych butlach. W zależności od temperatury zewnętrznej, wielkości pojazdu i wymagań dotyczących ogrzewania, jedna butla wystarcza na dwa do pięciu dni. Zwykle nie ma wskaźnika poziomu gazu zintegrowanego z elektroniką pokładową, więc musisz użyć wagi gazowej lub miernika gazu, aby sprawdzić zapasy z wyprzedzeniem i na bieżąco kontrolować to podczas podróży. Duo-Control to idealne rozwiązanie: można podłączyć dwie butle jednocześnie, a cudowne urządzenie automatycznie przełączy się z pustej butli na pełną. Nie trzeba już wychodzić w nocy.
  3. Prawidłowe ogrzewanie i wentylacja: W szczególności system wietrzenia zapewnia, że w pojeździe nie jest zbyt wilgotno. W przeciwnym razie szyby zaparują, a pojazd zamieni się w rzymską łaźnię parową. Temu ostatniemu zjawisku można zapobiec, nie wieszając wilgotnych ubrań w przyczepie kempingowej. Dobrze wyposażone kempingi posiadają suszarnię, w której podróżni mogą przechowywać swoje ubrania.
  4. W przypadku przyczep kempingowych z kominem dachowym należy upewnić się, że rura grzewcza nie jest zatkana. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest codzienne odśnieżanie. Doczepiane przedłużenie komina jest idealne do biwakowania zimą.
  5. W temperaturach około zera lub poniżej należy również upewnić się, że rury wodne nie zamarzną. Jednym z problemów jest to, że jeśli przyczepy kempingowe mają w ogóle duży zbiornik na ścieki, często nie chroni on przed mrozem. Rozwiązanie: Wystarczy otworzyć wylot ścieków i zebrać wodę do wiadra – tak robi większość właścicieli przyczep kempingowych.
  6. Jeśli to możliwe podczas przygotowań, ale w każdym razie na kempingu, konieczne jest zewnętrzne podłączenie zasilania. W niskich temperaturach akumulator pokładowy, jeśli jest, zapewnia mniej energii. Jeśli akumulator znajduje się w mniej ogrzewanym miejscu w przyczepie kempingowej, nie będzie on działał tak długo, jak zwykle. Ponadto zużycie energii jest wyższe w zimie: zwykle spędzasz więcej czasu w pojeździe, więc używasz więcej świateł, częściej włączasz radio lub telewizor.
  7. Śnieg zalegający na dachu pojazdu należy usuwać regularnie i zawsze przed rozpoczęciem jazdy. Miotła z kijem teleskopowym jest tutaj odpowiednia. Do odśnieżania drogi dojazdowej i przed markizą najlepiej używać małej, składanej łopaty, którą można znaleźć w specjalistycznych sklepach kempingowych.

Przy okazji: Wybierając kemping, możesz już wprowadzić odpowiednie dostosowania wcześniej, aby zapewnić sobie udany zimowy czas. Warto też wiedzieć, że kempingi specjalnie zaprojektowane na ferie zimowe oferują (zamknięte i ogrzewane!) zaplecze sanitarne, a także suszarnie sprzętu narciarskiego. Źródło: caravaning.de PolishObserver.com