Przejdź do treści

Miliony osób mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy od banku. Chodzi o tysiące funtów

15/04/2024 16:00
Zwrot dodatkowych opłat od banku

Miliony osób w Wielkiej Brytanii korzystają na co dzień z możliwości debetu na koncie. Pozwala to im na zachowanie ciągłości finansowej w przypadku słabszego miesiąca. Niestety odsetki naliczane od kredytu w rachunku bieżącym mogą przekraczać 40% APR, jest to więc drogi sposób na zaciągnięcie pożyczki. Osoby, które korzystają z tej opcji, mogą jednak starać się o dość spory zwrot pieniędzy.

Debet na koncie

Debet umożliwia pożyczanie pieniędzy za pośrednictwem rachunku bieżącego – jest to oczywiście forma długu, który musi zostać spłacony. Taki kredyt jest uruchamiany, gdy transakcja jest autoryzowana, ale na koncie nie ma wystarczającej ilości środków. Istnieją dwa różne rodzaje kredytów w rachunku bieżącym.

Autoryzowany kredyt w rachunku bieżącym to taki, w którym uzgodniono limit z bankiem i można wydawać pieniądze do tego progu. Nieautoryzowany debet to sytuacja, w której nie masz ustalonego limitu i wydałeś więcej niż masz na koncie bankowym lub przekroczyłeś ustalony limit.

Odsetki naliczane od kredytu w rachunku bieżącym mogą przekraczać 40% RRSO na wielu kontach – jest to więc kosztowny sposób na zaciągnięcie pożyczki. Według badań przeprowadzonych przez YouGov dla The Sun, obecnie banki są winne 2,7 miliarda funtów z tytułu opłat. Jeśli utknąłeś w cyklu, w którym nie jesteś w stanie wyczyścić debetu, ponieważ stale dodawane są nowe opłaty, możesz ubiegać się o zwrot znacznych kwot.

Zwrot dodatkowych opłat od banku

Jeśli debet wpędził cię w kłopoty finansowe lub nagminnie z niego korzystasz i masz trudności z jego spłatą, skontaktuj się z bankiem, aby poprosić go o zweryfikowanie otrzymanych opłat. Możesz również mieć prawo do złożenia skargi, jeśli opłaty były nieproporcjonalne lub zbyt wysokie.
Czytaj także: Brytyjskich emerytów czeka kontrola kont bankowych. „To o krok za daleko”

Bank może podjąć decyzję o zwrocie części lub całości opłat. Może się zdarzyć, że bank stwierdzi, że pieniądze te muszą zostać wykorzystane na spłatę zadłużenia. Inną opcją może być to, że bank zdecyduje się pomóc, ustanawiając nieoprocentowany plan spłaty, który pomoże ci spłacić dług.

Jeśli bank nie zgodzi się pomóc lub nie będziesz zadowolony z wyniku, możesz skontaktować się z bezpłatnym Rzecznikiem Finansowym po ośmiu tygodniach od wysłania pierwszej skargi. Źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: