Przejdź do treści

Tańsze bilety kolejowe w UK: Pięć sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy

09/01/2024 17:00 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:35
jak zaoszczędzić na biletach kolejowych

UK: Jak zaoszczędzić przy kupnie biletów kolejowych? Wzrost cen biletów kolejowych po przerwach świątecznych może wywoływać niepokój u podróżujących. Zwłaszcza teraz, po gwałtownym wzroście kosztów. Kolejna podwyżka cen jest planowana na marzec 2024 roku. Dotknie około 45% taryf, w tym bilety okresowe na podróże podmiejskie, niektóre bilety powrotne na trasach dalekobieżnych i bilety jednorazowe w większych miastach. Mimo wszystko, rząd obiecał, że wzrost cen będzie niższy od stopy inflacji na drugi rok. Oto pięć wskazówek, jak obecnie możesz zaoszczędzić na kupnie biletów kolejowych. 
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy Brexit okazał się klęską?  Oto wyniki najnowszego sondażu

Jak zaoszczędzić przy kupnie biletów kolejowych? Oto 5 wskazówek

1. Kup bilet z wyprzedzeniem

Bilety kolejowe z wyprzedzeniem są zwykle sprzedawane do 12 tygodni przed datą wyjazdu, choć niektóre trafiają do sprzedaży nawet z 24-tygodniowym wyprzedzeniem. Tego typu bilety są często najtańszym sposobem podróżowania koleją, jeśli chcesz podróżować w określonym czasie. Czasami można je kupić nawet na godzinę przed podróżą. Portal Money Saving Expert podaje, że London North Eastern Railway (LNER) często wypuszcza bilety z wyprzedzeniem do sześciu miesięcy na trasy ze stacji na północ od Yorku do Londynu. Niektóre aplikacje do zakupu biletów mogą wysyłać powiadomienia na telefon, gdy tylko bilety na określoną podróż trafią do sprzedaży.

2. Bilety dzielone

Podział biletu oznacza, że możesz skorzystać z tej samej liczby pociągów, co zwykle, ale możesz zaoszczędzić pieniądze, dzieląc swoją podróż na wiele biletów między stacje, na których zatrzymuje się pociąg. Niektóre strony internetowe, takie jak Split My Fare i Split Train Tickets, robią to za Ciebie, bez konieczności samodzielnego planowania. Split My Fare podaje, że klienci oszczędzają w ten sposób średnio 26% – choć nie zawsze jest to możliwe w przypadku niektórych podróży.

3. Skorzystaj z karty kolejowej

Karty kolejowe mogą oferować zniżki przy dokonywaniu rezerwacji, choć ich zakup wiąże się z wysokimi kosztami, więc są korzystne dla osób, które często podróżują. Dostępnych jest kilka rodzajów kart kolejowych: krajowe, regionalne, dla studentów i emerytów. Na przykład regionalna karta Cotswold Line Railcard kosztuje 9,95 funtów, jest ważna przez rok i daje 34% zniżki na bilety jednorazowe i powrotne poza godzinami szczytu.

Więcej informacji na temat różnych rodzajów kart kolejowych można znaleźć tutaj.

4. Podróż w grupie

Podróżując w grupie od trzech do dziewięciu dorosłych osób, można uzyskać nawet jedną trzecią zniżki na cenę biletu. Grupa musi podróżować razem, a przy rezerwacji biletu grupowego nie można korzystać z indywidualnych kart kolejowych. Grupy powyżej 10 osób również mogą uzyskać zniżki – w tym celu należy skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem kolejowym. Dostępne są również grupowe karty podróżne poza godzinami szczytu do Londynu. Jednak w ich przypadku stacja początkowa musi znajdować się w strefach taryfowych od pierwszej do dziewiątej.

5. Skorzystaj z elastycznych dojazdów do pracy

Krajowe elastyczne bilety kolejowe mogą zaoszczędzić pasażerom setki funtów, twierdzi organizacja nadzorująca Transport Focus. Elastyczne bilety okresowe pozwolą na podróżowanie w dowolne osiem dni w 28-dniowym okresie, bez konieczności wcześniejszego wybierania dni podróży. Przedsiębiorstwa kolejowe wprowadziły również szereg elastycznych biletów skierowanych do osób dojeżdżających do pracy i pracowników, których schematy podróży zmieniły się po pandemii. Według National Rail, bilet sezonowy Flexi będzie oferował co najmniej 20% zniżki na równoważny miesięczny bilet okresowy. Dla tych, którzy regularnie odbywają tę samą podróż wiele razy w tygodniu, bilety miesięczne lub okresowe mogą być tańsze. Skontaktuj się ze swoim pracodawcą, aby sprawdzić, czy oferuje pożyczkę na bilet okresowy, aby pomóc Ci rozłożyć koszty, bez odsetek. Źródło: https://www.bbc.com/ PolishObserver.com