Przejdź do treści

Dodatek energetyczny w wysokości 150 funtów. Sprawdź czy ci się należy

18/10/2023 08:16 - AKTUALIZACJA 24/03/2024 16:31
Dodatek energetyczny

Dodatek energetyczny. Program Warm Home Discount (WHD) został ponownie uruchomiony 16 października. Oferuje milionom kwalifikujących się gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii 150 funtów zniżki na rachunki za energię elektryczną tej zimy. Oto komu i kiedy zostaną wypłacone dodatkowe pieniądze.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ważne zmiany od jesieni 2023. Będą miały duży wpływ na życie codzienne mieszkańców Wielkiej Brytanii

Dodatek energetyczny: jak to działa

Pieniądze przyznawane to rabat do rachunku za energię elektryczną, a nie płatność gotówkowa. Jeśli posiadasz tradycyjny licznik przedpłatowy, powinieneś otrzymać kupon doładowujący. Klienci posiadający inteligentny licznik przedpłatowy powinni zobaczyć rabat automatycznie dodany do ich konta.
Istnieje możliwość uzyskania zniżki na rachunek za gaz, ale trzeba skontaktować się ze swoim dostawcą energii, aby sprawdzić, czy przystąpili oni do programu Warm Home Discount.
Pełną listę uczestniczących dostawców można znaleźć na stronie Gov.uk. Jeśli Twój dostawca znajduje się na liście, powinieneś sprawdzić, czy Ty się kwalifikujesz.

Kto może liczyć na dopłatę?

Jak podaje portal The Mirror, program WHD został wprowadzony w 2011 roku. Ma on na celu pomóc rodzinom o niskich dochodach obniżyć koszty energii elektrycznej i gazu w najzimniejszych miesiącach. Szacuje się, że kilka milionów mieszkańców Wysp kwalifikuje się do tego by otrzymać dodatek energetyczny.

Powinieneś otrzymywać płatność automatycznie, jeśli ty lub twój partner otrzymujecie Guarantee Credit w ramach kredytu emerytalnego, znanego jako „core group one” w Anglii i Walii. Możesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do otrzymania zniżki, korzystając z internetowej strony Gov.uk Warm Home Discount. Benefity kwalifikujące do zniżki na ciepły dom w Anglii i Walii to:

  • ​​​​Housing Benefit
  • Income-related Employment and Support Allowance (ESA)
  • Income-based Jobseeker’s Allowance (JSA)
  • Income Support
  • „Savings Credit” part of Pension Credit
  • Universal Credit

Ponadto, jeśli dochód gospodarstwa domowego nie przekracza określonego progu, możesz kwalifikować się do programu jeśli pobierasz:

  • Child Tax Credit
  • Working Tax Credit

Dodatek energetyczny: co z mieszkańcami Szkocji?

Jeśli mieszkasz w Szkocji i chcesz ubiegać się o dodatek, musisz zrobić to za pośrednictwem swojego dostawcy zgodnie z kryteriami „broader group”. Dostawca energii elektrycznej może mieć dodatkowe kryteria, ponieważ to od niego zależy, kto otrzyma zniżkę w Szkocji.

Jeśli kwalifikujesz się do programu, powinieneś otrzymać list w okresie od 16 października do początku stycznia 2024 roku. Jeśli uważasz, że kwalifikujesz się do programu i nie otrzymasz listu do początku stycznia, powinieneś skontaktować się z programem Warm Home Discount Scheme przed 29 lutego 2024 roku. Możesz zadzwonić na infolinię pod numer 0800 030 9322. Możesz także napisać list na adres: 110552 Warm Home Discount Scheme, PO Box 26965, Glasgow, G1 9BW.

Program Warm Home Discount nie jest dostępny w Irlandii Północnej. Źródło: mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: