Przejdź do treści

Zarobki klasy średniej w Polsce. Tyle wynoszą obecnie

25/03/2024 17:26 - AKTUALIZACJA 15/04/2024 16:41

Ile wynoszą zarobki klasy średniej w Polsce? Aby móc zostać uznawanym za osobę należącą do klasy średniej w Polsce, w roku 2024 trzeba posiadać odpowiedni poziom dochodów. Klasyfikacja społeczna oparta jest głównie na dochodach i standardzie życia, dlatego by móc godnie żyć, musimy też godnie zarabiać.

Ile wynoszą zarobki klasy średniej w Polsce?

Polski Instytut Ekonomiczny, opierając się na wskaźniku EHDI (Equivalised Household Disposable Income), przedstawił nowe widełki zarobków określające przynależność do klasy średniej w Polsce – informuje portal biznes.interia.pl. Według tej metody, do tej grup społecznej można zaliczyć osobę, której dochód mieści się w przedziale od 75 do 200 proc. mediany krajowych zarobków, co aktualnie oznacza kwoty od 5975 zł do 15934 zł miesięcznie.
Sprawdź: Zarobki w USA: Oto ile zarabia przeciętny Amerykanin
Czytaj dalej poniżej

Główny Urząd Statystyczny (GUS), na podstawie danych za 2023 roku określił jednak średnie wynagrodzenie w Polsce na poziomie 7155 zł. W badaniu nie uwzględniono jednak firm zatrudniających mniej niż 10 osób oraz pracowników administracji państwowej. Opierając medianę zarobków na tej kwocie, klasa średnia zarabiałaby od 5366 zł do 14310 zł na osobę. Choć należy podkreślić, że te wyliczenia mogą nie być w pełni precyzyjne z uwagi na szeroką bazę zatrudnienia w Polsce, szacowaną na około 17 mln osób – podaje biznes.interia.pl.
Przeczytaj także: Ile zarabiają pracownicy służby zdrowia w Polsce? Odpowiedź może się zaskoczyć

Mimo że kryteria dochodowe wskazują, iż do klasy średniej należy około 54 proc. Polaków, percepcja społeczna znacząco odbiega od tych danych. Z badań Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) wynika, że aż 77 proc. obywateli uważa, że jest częścią tej grupy społecznej. Różnica między obiektywnymi kryteriami a subiektywnym postrzeganiem klasy średniej może świadczyć o złożoności i dynamice tego zagadnienia w polskim społeczeństwie.
Źródło: Bizne.Interia.pl, PolishObserver.com