Przejdź do treści

Czy twoja lodówka zużywa zbyt dużo energii? Sprawdzisz to za pomocą latarki

02/03/2024 12:20 - AKTUALIZACJA 06/03/2024 11:26

Trik z latarką w lodówce. Kuchnia to jedno z pomieszczeń w domu, które zużywa dużo energii elektrycznej. Obejmuje to zarówno codzienne gotowanie i pieczenie, jak i używanie mikrofalówki czy zmywarki. Lodówka również ma duży wpływ na wysokość rachunku za energię elektryczną. Dzięki prostej sztuczce możesz sprawdzić, czy twoja lodówka może działać bardziej ekonomicznie w przyszłości. Potrzebna jest wyłącznie latarka.
Przeczytaj: To dzieje się z Twoim organizmem, jeśli codziennie rano pijesz oliwę z oliwek

Obniżenie kosztów prądu

Lodówka pracuje bez przerwy, aby utrzymać niską temperaturę wewnętrzną. Idealna temperatura to około 5-7 stopni Celsjusza. Jeśli lodówka jest ustawiona na zbyt niską temperaturę, należy ją wyregulować. Wreszcie, koszty energii elektrycznej lodówki można zmniejszyć o około 10%, jeśli ustawienie zostanie zmienione o 2 stopnie. Ponadto, jeśli temperatura w lodówce jest zbyt niska, może szybko tworzyć się szron, który zmniejsza wydajność urządzenia gospodarstwa domowego, a czasem także zmienia smak żywności. Nawet jeśli temperatura jest ustawiona prawidłowo, lodówka może nie działać wydajnie.

Czytaj także: Proste triki, dzięki którym zużyjesz mniej prądu podczas gotowania

Trik z latarką w lodówce

Aby sprawdzić wydajność lodówki, umieść jasną, zapaloną latarkę w lodówce, gdy jest ciemno i skieruj wiązkę światła na drzwi lodówki. Następnie zamknij lodówkę. Teraz możesz sprawdzić, czy twoje urządzenie zużywa zbyt dużo energii elektrycznej. Jeśli światło prześwieca przez drzwi lodówki, uszczelki są uszkodzone. Powoduje to, że zimne powietrze z lodówki wydostaje się do pomieszczenia, a ogrzane powietrze z pomieszczenia dostaje się do lodówki. W ten sposób termostat sprawia, że lodówka włącza się częściej, aby obniżyć temperaturę wewnątrz. Jeśli widzisz światło, powinieneś natychmiast wymienić uszczelki. Jeśli nie widać żadnego światła, uszczelki są nadal w porządku.

To nie wszystko

Nawet jeśli uszczelki są w porządku, należy rozważyć, czy ich wymiana jest rozsądną alternatywą, jeśli lodówka ma więcej niż 10 lat. Stare urządzenia są uważane za drogie i energochłonne. Można to sprawdzić za pomocą amperomierza podłączonego między lodówką a gniazdkiem. Nowoczesne lodówki o wysokiej wydajności są nieco droższe w zakupie, ale koszt ten jest z czasem rekompensowany niższym zużyciem energii. Upewnij się, że rozmiar lodówki pasuje do Twojego gospodarstwa domowego, ponieważ większe urządzenia zazwyczaj zużywają więcej energii elektrycznej. Jeśli chcesz zamrażać żywność, sensowne może być połączenie ze zintegrowaną komorą zamrażarki. Ta opcja jest tańsza niż oddzielne urządzenia – podaje Infranken.de.

Zadbaj o szczegóły

Upewnij się, że lodówka znajduje się we właściwym miejscu. Miejsce to powinno być chłodne i nienarażone na działanie promieni słonecznych. Ponadto ciepło odpadowe powinno być dobrze odprowadzane. Dlatego urządzenie nie powinno być umieszczone bezpośrednio przy ścianie. Należy od czasu do czasu czyścić kratki wentylacyjne, ponieważ kurz w nich może powodować gromadzenie się ciepła. Również same źródła ciepła nie powinny być umieszczane bezpośrednio na lodówce.

Dotyczy to również grzejnika w kuchni i kuchenki. Należy również przyzwyczaić się do otwierania drzwi tylko na chwilę, aby niepotrzebne zimne powietrze nie uciekało lub nagrzane powietrze z pomieszczenia nie dostawało się do środka.

Uporządkowana lodówka ułatwia prace domowe i pomaga szybko załadować i wyrzucić żywność. Żywność pozostaje dłużej jadalna, gdy przestrzega się ustalonego systemu. Jak wiadomo, najniższa temperatura panuje na dolnym poziomie lodówki. Łatwo psujące się produkty, takie jak mięso lub ryby, powinny znajdować się na dole; góra to idealne miejsce na wędliny. Sery i jogurty szczególnie dobrze przechowują się w środku. W górnej komorze można umieścić dżem, jajka lub inne nietrwałe produkty. Ketchup, mleko lub wegetariańskie substytuty są bezpieczne w drzwiach. Przy odpowiedniej pielęgnacji można zmniejszyć zużycie energii w dłuższej perspektywie. Regularnie czyść lodówkę i rozmrażaj komorę zamrażarki. Warstwa lodu na tylnej ścianie lub w komorze zamrażarki zwiększa zużycie energii, ponieważ wydajność urządzenia jest zmniejszona. Najlepiej przeprowadzać tę procedurę zimą, gdy temperatury są niskie i można tymczasowo przechowywać żywność na zewnątrz.