Trik na przypalone mleko. Mleko to jeden z podstawowych składników, które niemal każdy ma w swojej kuchni. Używane jest czy to do pieczenia, gotowania, czy po prostu delektowania się nim. Wystarczy jednak na chwilę spuścić z oka garnek, aby nasze plany kulinarne legły w gruzach. Na domiar złego taką spaleniznę ciężko wyczyścić. Istnieje jednak kilka wskazówek i trików, których można użyć, aby uniknąć przypalenia mleka, a w razie wypadku – uratować.
Proste sposoby
Ponieważ mleko może się przypalić w ciągu kilku sekund, nigdy nie należy odrywać od niego wzroku. Zadbaj również o te elementy:
- Podgrzewaj mleko tylko na średnim ogniu. Nawet jeśli mleko nagrzewa się wtedy wolniej, zmniejsza się ryzyko jego przypalenia i jest ono podgrzewane równomiernie.
- Podczas podgrzewania mleka należy je regularnie mieszać, tak aby dolna, ciepła warstwa mieszała się z górną, chłodną warstwą.
- Gdy tylko zauważysz bąbelki przy bokach garnka, możesz zdjąć go z ognia. Dłuższe pozostawienie mleka na ogniu może spowodować jego przypalenie.
Trik na przypalone mleko
- Sztuczka z łyżką: Umieść łyżkę lub inny metalowy sztuciec w garnku podczas gotowania. Ułatwi to wydostawanie się pary.
- Trik z wodą: Jeśli przetrzesz garnek zimną wodą, a następnie wlejesz mleko bezpośrednio do niego, woda zadziała jak warstwa ochronna. Nie należy jednak zapominać o mieszaniu.
- Sztuczka z masłem: Kawałek masła również powinien zapobiec tworzeniu się kożucha na mleku.
Czytaj także: Sztuczka z czasów naszych prababci. Dzięki niej oszczędzały na prądzie
Jak uratować przypalone mleko?
Przypalone mleko nabiera dziwnego smaku. Jednak nadal można je uratować, ale tylko wtedy, gdy jest lekko przypalone. Mleko należy przelać do innego naczynia, a smak zamaskować przyprawami, takimi jak kardamon, cynamon lub goździki. Niektórzy używają również cukru waniliowego lub szczypty soli. Jeśli jednak mleko jest całkowicie przypalone, nie można go już uratować. Źródło: CHIP.de, PolishObserver.com