Przejdź do treści

Sztuczka z czasów naszych prababci. Dzięki niej oszczędzały na prądzie

Tagi:
23/03/2024 14:54 - AKTUALIZACJA 23/03/2024 14:54
Babcia gotowanie

Sztuczka z czasów naszych prababci. W trudnych czasach ludzie zawsze stają się pomysłowi, zwłaszcza w czasach wojny lub rewolucji przemysłowej, gdy w codziennym życiu brakowało zasobów. Starożytna metoda gotowania przeżywa obecnie mały renesans. Jeśli chcesz obniżyć koszty energii elektrycznej, możesz gotować bardziej efektywnie – w końcu kuchenka elektryczna zużywa dużo energii. Pomóc w tym może sztuczka sprzed ponad 100 lat. Oto jak ona działa.

Sztuczka z czasów naszych prababci

Dzięki tak zwanemu „pojemnikowi do gotowania” można zaoszczędzić wiele kosztów energii, ponieważ kuchenka gazowa lub płyta ceramiczna pozostają włączone tylko na chwilę. Całą pozostałą robotę zrobi nasz pojemnik. Głównym celem pojemnika do gotowania jest zminimalizowanie energii potrzebnej do przygotowania żywności. Dlatego ciepło resztkowe jest wykorzystywane do gotowania żywności w garnku.

Jak działa ta metoda? Podgrzewamy zawartość garnka tak samo jak zwykle. Potrzebujemy uzyskać ciepło. Garnek jest następnie umieszczany w izolowanym, dobrze uszczelnionym pojemniku lub skrzynce, w którym warzywa i inne produkty będą gotować się przez długi czas. Ilustracje i instrukcję krok po kroku znajdziesz tutaj.

Pojemnik do gotowania najlepiej nadaje się do potraw, które i tak będą się długo gotować na wolnym ogniu. Zaletą tej metody jest to, że nic się nie wygotuje ani nie przypali. Nadaje się również do utrzymywania ciepła potraw: „Pozostaje gorący przez dobre 12 godzin”, powiedziała szefowa kuchni Andrea Martens dla Frankenschau Aktuell. Zależy to jednak również od rodzaju konstrukcji.

Zbudowanie pojemnika do gotowania nie jest skomplikowane. W przeszłości budowano je z materiałów dostępnych w gospodarstwie domowym. W tym celu wykorzystywano na przykład duże pudełko lub skrzunkę wyłożone wełną drzewną i tkaninami. Garnek umieszcza się w odpowiednio przygotowanej wnęce, a następnie przykrywa grubą tkaniną i zamyka. Jeśli chcemy wypróbować efekt bez wizyty w sklepie dla majsterkowiczów, możemy też po prostu wypchać odpowiednio dużą skrzynię grubymi puchami lub poduszkami. Ważne jest, aby pudełko było dobrze izolowane ze wszystkich stron.
>>> Genialna sztuczka babci. Mało kto zna ten skuteczny i naturalny środek na komary

Nowoczesna wersja

Jeśli wolisz coś bardziej oszczędzającego miejsce i nowoczesnego, możesz również zbudować własny pojemnik do gotowania. W pełni ilustrowane instrukcje dotyczące tego projektu można znaleźć na stronie umweltberatung.at. Będziesz potrzebował EPS, klasycznego białego polistyrenu, lub XPS z marketu budowlanego. Ten drugi materiał ma jeszcze lepsze właściwości izolacyjne, ale jest też droższy. Potrzebna będzie również drewniana skrzynka o wysokości, szerokości i głębokości od trzech do pięciu centymetrów większej niż garnek. Następnie wykonaj następujące czynności:

  • Zmierz wewnętrzne wymiary drewnianej skrzyni i przytnij różne warstwy izolacji do odpowiedniego rozmiaru.
  • Ułóż jedną lub dwie warstwy jedna na drugiej na dnie skrzyni.
  • Zmierz średnicę garnka i wytnij odpowiednio duży otwór w kolejnych warstwach styropianu.
  • Powtarzaj tę czynność, aż pudełko zostanie zaizolowane do samej góry – może być konieczne wycięcie wgłębień na uchwyty garnka w ostatnich warstwach.
  • Ostatni panel wymaga wgłębienia na uchwyt pokrywki garnka.
  • Umieść ostatnią, kompletną warstwę izolacji na wierzchu.

Możesz teraz zamknąć pudełko z garnkiem w środku. Opcjonalnie, mały zatrzask na zewnątrz zapewnia jeszcze lepszą izolację pudełka. Wadą tej nowoczesnej metody jest to, że pojemnik do gotowania nadaje się tylko do tego jednego rozmiaru garnka. Klasyczna wersja jest bardziej elastyczna.

Wszystkie pojemniki do gotowania mają jednak jeszcze jedną zaletę: Oszczędzają miejsce na płycie grzewczej. Jeśli przygotowujesz większe potrawy, czasami nie możesz sobie poradzić z czterema płytami grzewczymi – zasadniczo dodajesz piąty palnik do płyty.

Jak długo trwa gotowanie?

Nie napełniaj garnka zbyt mocno, aby uniknąć rozlania. Do optymalnego rozprowadzania ciepła wystarczy napełnienie do około trzech czwartych. Ważne jest również, aby używać garnka, który dobrze się uszczelnia, aby zminimalizować straty ciepła.

Oczywiście czas wstępnego gotowania w garnku i przechowywania w pojemniku do gotowania zależy od rodzaju przygotowywanej potrawy. Ważny jest również charakter składników (świeże lub stare, duże lub małe kawałki). Oto przybliżony czas gotowania.

ŻywnośćCzas wstępnego gotowaniaMinimalny czas gotowania w pojemniku do gotowania
Ryż1 minuta20 minut
Warzywa10 minut40 minut
Ryż orkiszowy/pełnoziarnisty1 minuta60 minut
Pierogi5 minut2 godziny
Gulasz/ragout20 minut3 godziny
Zupa z kurczaka/wołowiny10 minut4 godziny

Ważne jest, aby temperatura była odpowiednio wysoka podczas wstępnego gotowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku drobiu, który musi być zawsze ugotowany do końca. Dzięki dobrze izolowanym brytfannom, temperatura od 70 do 80 stopni Celsjusza może być utrzymywana przez kilka godzin. Oszczędności w porównaniu z kuchenką elektryczną są zatem znaczne, zwłaszcza jeśli regularnie korzystasz z tej metody.
Źródło: Chip.de, PolishObserver.com

Read More