
Boże Narodzenie we Włoszech to czas radości, spotkań rodzinnych i… kulinarnych rozkoszy. Każdy region Italii celebruje święta, serwując wyjątkowe potrawy, które od pokoleń zdobią wigilijne i świąteczne stoły. Różnorodność smaków, aromaty i przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie sprawiają, że włoskie święta nabierają niepowtarzalnego charakteru. Od lekkich dań z ryb na Wigilię po obfite mięsa i słodkości w Boże Narodzenie – włoska kuchnia jest prawdziwą ucztą dla zmysłów i wyrazem głębokiej tradycji.
Tradycyjne potrawy na Święta Bożego Narodzenia we Włoszech Północnych

Kuchnia poszczególnych regionów północy jest bardzo różnorodna. Świąteczne obiady opierają się zarówno na daniach rybnych jak i na mięsie. I tak region Piemont słynie z dania które łączy w sobie mięso i rybę. Mowa tutaj o vitello tonnato (na zdjęciu powyżej), czyli cielęcinie w sosie z tuńczyka. W Lombardii głównymi bohaterami na świątecznym stole są nadziewane makarony takie jak na przykład tortellini dyniowe, bardzo popularne zwłaszcza w Mantui i okolicach. Typowym deserem jest oczywiście panettone, symbol Bożego Narodzenia w Mediolanie ale także w całych Włoszech. Kolejny region północnych Włoch to Veneto, gdzie bardzo popularne są dania rybne. W szczególności nie można pominąć dorsza w sosie śmietanowym (baccalà alla vicentina), z którego słynie miasto Vicenza. Najpopularniejszy świąteczny deser w regionie Veneto to ciasto pandoro pochodzące z Werony. W odróznieniu od panettone, który ma bakalie, pandoro przypomina polską babkę piaskową.
Kulinarny obraz północnych Włoch dopełnia doskonała kuchnia dwóch górskich regionów: Trentino-Górna Adyga i Friuli-Wenecja Julijska. W pierwszym przypadku nie może zabraknąć klusek z gulaszem trydenckim, w drugim ziemniaczanych kopytek w sosie serowym tzw. gnocchi Montasio.
Dalszy ciąg artykułu poniżej
Tradycyjne potrawy na Święta Bożego Narodzenia we Włoszech Środkowych

Jadąc w kierunku środkowych Włoch nie sposób nie wspomnieć o regionie Emilia-Romagna, słynącym z pierwszych dań, takich jak tortellini i cappelletti, idealnych na rozgrzewkę gdy jest zimno. Tortellini w bulionie są również bardzo popularne w Toskanii, która jako drugie danie preferuje pieczeń lub, w przypadku obszarów położonych blisko morza, cacciucco rybne czyli gęstą i aromatyczną zupę ze świeżych ryb i owoców morza. W samym centrum Włoch, w regionie Lacjum, na pierwsze danie świątecznego obiadu nie może zabraknąć cappelletti w bulionie czyli malutkich pierożków podobnych do polskich uszek podawanych z barszczem. A jeśli już mowa o drugim daniu to bardzo popularna jest pieczona jagnięcina, ale także smażona ryba, szczególnie na wigilię.
Przeczytaj też: Europejczycy zdecydowali. Polskie miasto jednym z najlepszych kierunków na święta Bożego Narodzenia i przywitanie Nowego Roku
Tradycyjne potrawy na Święta Bożego Narodzenia we Włoszech Południowych

W tradycyjnym menu świątecznym w regionie Kampania znajdziemy spaghetti z małżami, smażone ryby, gestą zupę jarzynową czy lasagne. Region Neapolu słynie również ze świątecznych deserów takich jak struffoli (na zdjęciu powyżej), roccocò i mostacciuoli. Na samym obcasie włoskiego buta czyli w regionie Puglia w typowym menu mocno odczuwalna jest bliskość morza. W Bari nie brakuje smażonych i surowych ryb, natomiast w okolicach Lecce króluje pieczona jagnięcina z ziemniakami. Na deser typowo regionalny przysmak miodowy czyli tzw. cartellate.
W krainie papryczek chilli, czyli w regionie Kalabria, centralną rolę odgrywają wędliny i sery. Na początek nie może zabraknąć doskonałego spaghetti z anchois, a na drugie danie tradycyjnie pojawia się stoccafisso con le patate, czyli suszony solony dorsz gotowany razem z ziemniakami.
Przeczytaj też: Oto najpiękniejsze choinki świata. Choinka z Krakowa na pierwszym miejscu według Timeout!
Tradycyjne potrawy na Święta Bożego Narodzenia na Sycylii i Sardynii

Sycylia, wyspa słońca i morza, to także kraina, w której kuchnia bożonarodzeniowa ma swoje korzenie w bogatej historii. Bardzo popularny jest zapiekany makaron (ncaciata) podawany zawsze z serem ricotta. Bardzo popularny jest również smażonym dorsz w cieście. Oczywiście także desery odgrywają kluczową rolę. Najpopularniejsze z nich to cassata sicilana i cannoli siciliani – rurki nadziwane ricottą lub czekoladą (na zdjęciu powyżej). Nie można pominąć także sardyńskich tradycji bożonarodzeniowych. Wśród pierwszych dań znalazły się ravioli ale także gnocchi z sosem jagnięcym. Dla tych, którzy nie mogą obejść się bez morza, doskonała będzie fregola (drobny makaron podobny do kuskus) z owocami morza. Na drugie danie oczywiście słynne porceddu czyli tradycyjne danie z jagnięcia, które jest pieczone na rożnie lub w tradycyjnym piecu ziemnym.