Przejdź do treści

Te warzywa mają tyle samo białka co jajko

25/07/2023 08:43 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
białko roślinne warzywa

Oto 7 wysokobiałkowych warzyw. Mają tyle samo białka co jajko. Białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najczęściej i najłatwiej można je pozyskać poprzez produkty pochodzenia zwierzęcego. Białko roślinne – oto warzywa, które są niezwykle bogate w białko.
Czytaj także:Rabarbar na surowo: toksyczny czy nieszkodliwy?

Białko roślinne – warzywa wysokobiałkowe. Mają tyle samo białka co jajko

Białko jest niezbędnym składnikiem wszystkich komórek w organizmie. Jest wykorzystywane do budowy i naprawy tkanek, a także do produkcji enzymów i hormonów. Białko jest wymagane do wzrostu kości, mięśni, skóry i krwi oraz służy jako źródło energii. Białko transportuje hemoglobinę, która dostarcza tlen do wszystkich naszych komórek. Co więcej, pomaga również w transporcie minerałów i witamin do komórek, które ich wymagają.

Warzywa powinny być częścią każdego posiłku. Nie tylko sprawiają, że są atrakcyjne dla oka i pyszne, ale także upewniają się, że nasz organizm otrzymuje szerszą gamę niezbędnych składników odżywczych. Okazuje się, że zielone warzywa są bardziej bogate w składniki odżywcze. Dietetyczka Vidhi Chawla, założycielka kliniki dietetycznej Fisico w rozmowie dla portalu Healths Shots, potwierdziła: ,,Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym. Jeśli spożywasz wystarczającą ilość białka dziennie, może ono budować mięśnie, pomagać w utrzymaniu zdrowej wagi, zapobiegać przejadaniu się, wzmacniać kości i obniżać ciśnienie krwi.”

7 warzyw bogatych w białko, które powinno się jeść jak najczęściej:

  1. Brokuły – mają wysoką zawartość białka, niską zawartość tłuszczu i mało kalorii. To doskonałe źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, wszystkie wspierają dobre zdrowie. Folian, mangan, potas, fosfor oraz witaminy K i C znajdują się w brokułach. Zawierają również glukozynolany, które jak wykazano, zwalczają raka.
  2. Groszek – jest bogatym źródłem białka roślinnego i błonnika, jest również bogaty w mangan, miedź, fosfor, folian, cynk, żelazo i magnez. Zawiera również fitoskładniki, takie jak kumestrol, który może pomóc w zapobieganiu nowotworowi żołądka. Groch jest świetny w curry, sałatkach i innych potrawach.
  3. Jarmuż – to kolejne doskonałe źródło białka pochodzenia roślinnego. Zawiera również fenolowe związki chemiczne, które zapewniają mu korzyści przeciwutleniające. Jarmuż może być łatwo gotowany na parze i spożywany regularnie dla optymalnych korzyści. Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, jak również witaminy K, C, A i B6, wapń, potas, mangan i magnez.
  1. Kukurydza – co zaskakujące, kukurydza ma niską zawartość tłuszczu i wysoką zawartość białka, spełniając w przybliżeniu 9% dziennego zapotrzebowania białka. Kukurydza zawiera również tiaminę, witaminy C i B6, folian, magnez, fosfor i magnez. Kukurydza może być używana do robienia kanapek, zup i sałatek.
  2. Kalafior – ma wysoką zawartość białka. To adaptowalne warzywo może być stosowane w kilku kuchniach. Kalafior zawiera sinigrynę oprócz potasu, manganu, magnezu, fosforu, wapnia, witamin C i K oraz żelaza. Ta cząsteczka glukozynolanu może mieć działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.
  3. Szpinak – uważany jest za jedno z najbogatszych w składniki odżywcze zielonych warzyw liściastych. Szpinak jest drugim najbogatszym źródłem białka wśród warzyw. Zawiera składniki odżywcze, takie jak witamina A, witamina K i witamina C, które pomagają między innymi w utrzymaniu skutecznego układu odpornościowego, ochronie wzroku i promowaniu zdrowego przepływu krwi.
  4. Brukselka – choć cieszy się złą sławą, łączy ona w sobie błonnik i białko z wieloma witaminami i minerałami. Nie wspominając o korzyściach zdrowotnych, które wahają się od ostrości mózgu do zapobiegania rakowi i obniżenia ciśnienia krwi.

>>>> Polacy masowo wyjeżdżają na włoską wyspę. Teraz można spędzić tam wakacje za darmo

Źródło: healthshots.com, PolishObserver.com