Przejdź do treści

Tego unikaj. To czysta trucizna dla jelit

25/05/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
Te pokarmy to czysta trucizna dla jelit

Te pokarmy to czysta trucizna dla jelit. Gotowe dania pakowane próżniowo, zupki chińskie, mrożone pizze i gulasze w puszkach – to zaledwie garstka posiłków, które dla wielu osób stanowią istotną część codziennej diety. Żywność wysoko przetworzona okazuje się niezwykle praktyczna, zwłaszcza gdy czasu na jedzenie jest niewiele. Niestety dietach oparta na takich produktach wiąże ze sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych tj. zwiększenie ryzyka zachorowania na raka czy cukrzycę.
Czytaj także: Remonty albo gigantyczne kary. To musi zniknąć ze wszystkich budynków w całej Polsce

Te pokarmy to czysta trucizna dla jelit

Częste spożywanie pokarmów wysoko przetworzonych prowadzi do nadwagi i wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak otyłość, cukrzyca typu 2 i choroby serca. Oprócz tego, według najnowszych badań, spożywanie dań gotowych może również znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Naukowcy z Friedman School of Nutrition Science and Policy w Tufts (Boston) zbadali związek między nawykami żywieniowymi a ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy. Wyniki opublikowane w British Medical Journal (BMJ), opierają się na badaniach obserwacyjnych obejmujących ponad 46 000 mężczyzn i 160 000 kobiet z trzech badań kohortowych obejmujących 25 lat. Z uczestnikami przeprowadzano co cztery lata wywiady na temat ich chorób i nawyków żywieniowych. Skupiono się na częstotliwości spożycia około 130 produktów spożywczych.

Badacze wyróżnili różne kategorie żywności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się żywność wysoko przetworzona. Charakteryzująca się tym, że zawierają chemię, sztuczne dodatki lub substancje słodzące. Należą do niej słodycze, pieczywo i przekąski ponownie odpiekane, napoje gazowane, a także słodkie płatki śniadaniowe i produkty gotowe do spożycia.
Czytaj także: Tych urządzeń nigdy nie powinieneś odłączać od prądu. Mimo oszczędności pieniędzy

Szokujące wyniki

Kobiety i Mężczyźni, którzy jedli głównie wysoko przetworzone pokarmy, mieli o kolejno o 17 i 29 procent wyższe ryzyko zachorowania na raka jelita niż ci, których dieta była bardziej zbilansowana. 
Warto zaznaczyć, że o ile słodycze, zupki w proszku i inne wysoko przetworzone dania przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia, o tyle jogurty, skyry i inne serki na bazie mleka wiązały się ze zmniejszonym ryzykiem raka jelita wśród uczestników.

zawsze istnieje kilka czynników ryzyka

Badanie ma charakter obserwacyjny. Początkowo oznacza to tyle, że stwierdzono pewne nieprawidłowości. Nie można jednak wyciągać wniosków o związkach przyczynowo-skutkowych, zwłaszcza że zawsze istnieje kilka czynników ryzyka, które odgrywają rolę w rozwoju nowotworu. W przypadku raka jelita grubego ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, a także brak ruchu, spożywanie alkoholu i nikotyny.
Sprawdź: Zbadano co dzieje się z mózgiem po wypiciu alkoholu. Oto natychmiastowe i trwałe skutki

Pewne jest jednak to, że wysoko przetworzona żywność zawierająca dużo cukru, tłuszczu i soli, a mało witamin i błonnika, a zatem nie spełnia kryteriów zdrowej, zbilansowanej diety.
Dla zdrowia jelit i zdrowej flory bakteryjnej w jelitach p szczególnie ważne są włókna pokarmowe, pełne ziarna, rośliny strączkowe, owoce i warzywa. Produkty te powinny więc jak najczęściej pojawiać się w menu.

Źródło: t-online.de, polishobserver.com

Tagi: