Te pyszne owoce mają działanie przeciwzapalne, są bogate w witaminy i poprawiają pamięć. Jednak ich spożycie nie jest zalecane dla wszystkich osób. Najlepszym czasem na delektowanie się wiśniami są miesiące letnie. Ten owoc to skarb odżywczy o wysokiej zawartości witamin, minerałów, błonnika i kwasu foliowego. Wiśniom przypisuje się nawet właściwości oczyszczające i moczopędne. Powinniśmy jednak wiedzieć, że nie jest to owoc polecany wszystkim ludziom. Dlaczego? Dowiesz się poniżej.
Wpływ wiśni na zdrowie
Jak wyjaśnia Hiszpańska Fundacja Żywienia (FEN), wiśnie są bogatym źródłem węglowodanów, wśród których wyróżniają się cukry proste, takie jak fruktoza, glukoza i sacharoza, ale o umiarkowanej wartości kalorycznej. Ponadto, według elespano, są one dobrym źródłem błonnika, który korzystnie wpływa na pracę jelit. Jeśli chodzi o witaminy, zawiera umiarkowane ilości witaminy C, tiaminy, kwasu foliowego i prowitaminy A. Dostarczają również znacznych ilości potasu oraz, w mniejszym stopniu, magnezu, żelaza, fosforu i wapnia.
Skład wiśni jest godny uwagi ze względu na obecność związków bioaktywnych, takich jak antocyjany, monoterpeny, takie jak alkohol perillylowy i flawonoidy, takie jak kwas elagowy. Zapewniają one dodatkowe korzyści zdrowotne:
- Antocyjany obecne w wiśniach mogą regulować produkcję insuliny i obniżać poziom glukozy, a także obniżać poziom trójglicerydów, cholesterolu i ciśnienia krwi. Hamują również enzym oksydazę ksantynową, dzięki czemu są sprzymierzeńcami w walce z wysokim poziomem kwasu moczowego i zapobiegają dnie moczanowej, a nawet zmniejszają ataki tej choroby nawet o 75%.
- Badania sugerują, że wiśnie mogą łagodzić uszkodzenia mięśni po wysiłku, dzięki zawartym w nich związkom fenolowym, takim jak antocyjany.
- Dzięki zawartości tryptofanu, serotoniny i melatoniny, wiśnie mogą poprawiać nastrój, jakość snu i funkcje poznawcze
- Wiśnie, bogate w polifenole i witaminę C, mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które zmniejszają stres oksydacyjny, stany zapalne i ciśnienie krwi. Ponadto przyczyniają się do zdrowia układu sercowo-naczyniowego, kości i mięśni oraz pomagają utrzymać zdrową i nawilżoną skórę.
Czytaj także: Dwie szklanki tego soku wystarczą, by zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu
Te osoby nie powinny jeść wiśni
Ten pyszny owoc uważany jest za „superfood” ze względu na swoje właściwości, które pomagają zdrowiu naszego organizmu. Istnieją jednak osoby, które powinny unikać spożywania wiśni:
- Uczulenie na LTP: Osoby z alergią na rodzaj białka LTP obecnego w pokarmach roślinnych i owocach mogą doświadczać objawów takich jak swędzenie, obrzęk, trudności w oddychaniu, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
- Osoby z dolegliwościami żołądkowymi: Spożycie wiśni nie jest również zalecane dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego lub dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W takich przypadkach najlepiej unikać spożywania ich w dużych ilościach.
- Osoby z problemami z nerkami: Choć wiśnie mają właściwości oczyszczające i moczopędne, nie są one doskonałym sprzymierzeńcem dla tego typu osób ze względu na dużą ilość potasu. Źródło: elespanol.com, PolishObserver.com