Przejdź do treści

Te firmy będą musiały zapłacić rocznie miliardy odszkodowania!

09/08/2023 21:11 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
te firmy będą musiały zapłacić

Te firmy będą musiały zapłacić rocznie miliardy odszkodowania! Firmy paliw kopalnych muszą zapłacić rocznie 209 mld USD rocznie odszkodowania za szkody klimatyczne. Przełomowa analiza przeprowadzona przez One Earth jako pierwsza określa ilościowo obciążenie ekonomiczne powodowane przez poszczególne firmy.

Te firmy będą musiały zapłacić rocznie miliardy odszkodowania!

Jak podaje The Guardian, według nowego badania czołowe światowe koncerny paliw kopalnych są winne co najmniej 209 mld USD rocznych odszkodowań klimatycznych, aby zrekompensować społecznościom najbardziej poszkodowanym przez ich zanieczyszczającą działalność i dziesięciolecia kłamstw. BP, Shell, ExxonMobil, Total, państwowa spółka naftowa Arabii Saudyjskiej i Chevron należą do największych 21 trucicieli odpowiedzialnych za 5,4 bln USD (4,3 bln GBP) suszy, pożarów, wzrostu poziomu mórz i topnienia lodowców, a także innych katastrof klimatycznych spodziewanych w latach 2025-2050, zgodnie z przełomową analizą opublikowaną w czasopiśmie One Earth.
>>>> Cios dla emigrantów, którzy chcą przybyć do Wielkiej Brytanii. ,,Nowa ustawa została przyjęta”

Po raz pierwszy naukowcy oszacowali obciążenie ekonomiczne spowodowane przez poszczególne firmy, które wydobyły – i nadal wydobywają – bogactwo z paliw kopalnych ogrzewających planetę. W obliczu narastającej debaty na temat tego, kto powinien ponieść ekonomiczne koszty kryzysu klimatycznego, dokument zatytułowany Time to Pay the Piper przedstawia moralne argumenty przemawiające za tym, aby korporacje węglowe najbardziej odpowiedzialne za załamanie klimatu wykorzystały część swojego ,,skażonego bogactwa” do zrekompensowania ofiarom.
>>>> Toksyczne gąsienice w Wielkiej Brytanii. Oto jakie są oznaki kontaktu i zagrożenia

,,To tylko wierzchołek góry lodowej długoterminowych szkód klimatycznych, kosztów łagodzenia i adaptacji” – powiedział współautor Richard Heede, współzałożyciel i dyrektor Climate Accountability Institute. Badanie opiera się na bazie danych Carbon Majors, która rejestruje emisje poszczególnych firm naftowych, gazowych i węglowych od 1988 roku – roku, w którym powstał Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), a twierdzenia przemysłu o niepewności naukowej co do kryzysu klimatycznego stały się nie do utrzymania.

>>>> Ludzie są zbyt zmęczeni, by prowadzić zdrowszy tryb życia. Oto wyniki brytyjskich badań

Źródło: TheGuardian.com, LifeisGreen.pl