Przejdź do treści

Te ekstremalne zjawiska pogodowe będą jeszcze gorsze przez globalne ocieplenie

25/05/2023 19:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
globalne ocieplenie

Te ekstremalne zjawiska pogodowe będą jeszcze gorsze przez globalne ocieplenie. Globalne ocieplenie sprawiło, że zjawiska takie jak El Niño stały się częstsze i bardziej ekstremalne. Naukowcy twierdzą, że gazy cieplarniane już wpłynęły na wzorce klimatyczne na Pacyfiku, co może prowadzić do trudniejszych warunków pogodowych, powodzi i fal upałów.
Czytaj także: Firmy paliwowe muszą zapłacić rocznie 209 mld USD rocznie odszkodowania za szkody klimatyczne

Te ekstremalne zjawiska pogodowe będą jeszcze gorsze przez globalne ocieplenie

Jak podaje The Guardian, według nowych badań globalne ocieplenie prawdopodobnie zintensyfikowało wzorzec klimatyczny na Pacyfiku od lat 1960-tych, który spowodował ekstremalne susze, powodzie i fale upałów na całym świecie. Naukowcy po raz pierwszy wykazali, że emisje gazów cieplarnianych prawdopodobnie już spowodowały nasilenie El Niños i La Niñas. Przeczytaj: Dlaczego spędzanie czasu w naturalnym środowisku jest regenerujące? Dowiedz się!

Zmiany temperatur oceanów i warunków atmosferycznych na Pacyfiku – znane jako Oscylacja Południowa El Niño (Enso) – wpływają na wzorce pogodowe na całym świecie, zagrażając dostawom żywności, rozprzestrzeniając choroby i wpływając na społeczeństwa i ekosystemy. Naukowcy starali się ustalić, czy dodanie gazów cieplarnianych do atmosfery – zatrzymujących ogromne ilości ciepła w oceanie – już zmieniło Enso.

Ale ponieważ system ma naturalne wahania trwające dziesięciolecia, a rzeczywiste obserwacje były zbyt rzadkie, naukowcy zamiast tego przyjrzeli się ponad 40 modelom klimatu, analizowanym na kilka sposobów. Dr Wenju Cai, główny autor badania z australijskiej agencji naukowej CSIRO, powiedział, że modele wykazały negatywny ludzki wpływ począwszy od 1960 roku. Oznaczało to, że zmiany klimatu prawdopodobnie spowodowały, że zarówno zjawiska takie jak El Niños, jak i La Niñas były ,,częstsze i bardziej ekstremalne”.
>>>> Cios dla emigrantów, którzy chcą przybyć do Wielkiej Brytanii. ,,Nowa ustawa została przyjęta”

Jednak niektórzy inni naukowcy niezaangażowani w badanie mieli zastrzeżenia co do wyników, podnosząc obawy dotyczące polegania na modelowaniu. Badanie to było opracowywane przez pięć lat, a dr Cai powiedział, że wykazało, że ,,doświadczamy klimatu znacznie różniącego się od tego z odległej przeszłości” i pomogłoby naukowcom zrozumieć, jak Enso zmieni się w przyszłości, ,,biorąc pod uwagę, że temperatury powierzchni morza nadal rosną”. W okresach La Niña temperatury powierzchni morza na równikowym Pacyfiku są niższe niż średnia długoterminowa, co obniża globalne temperatury. Podczas El Niño jest odwrotnie.

>>>> Ponad połowa jezior na świecie skurczyła się w ciągu ostatnich 30 lat

Źródło: TheGuardian.com, LifeisGreen.pl