Tania linia lotnicza ogłosiła upadłość. W związku z ogłoszeniem niewypłacalności znanego przewoźnika wszystkie loty zostają odwołane. Decyzja uderza w pasażerów Egipcie i za granicą, w tym w Europie, gdzie przewoźnik regularnie obsługiwał loty czarterowe i połączenia dla biur podróży z Włoch i Niemiec. Upadłość linii lotniczej ma wpływ także na loty Jordanii, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Tania linia lotnicza ogłosiła upadłość
21 października 2024 roku egipska tania linia lotnicza flyEgypt ogłosiła bankructwo, odwołując jednocześnie wszystkie swoje loty. Od początku 2024 roku upadłość ogłosiło już kilku innych przewoźników. Wśród nich znajdują się Air Malta, armeńska FlyArna oraz LIAT, obsługująca połączenia w regionie Karaibów. Kanadyjskie linie Lynx Air i Canada JetLines również zbankrutowały. W październiku amerykańska Spirit Airlines była bliska niewypłacalności, ale udało jej się przetrwać dzięki dodatkowemu finansowaniu. Niestety, flyEgypt nie miała tyle szczęścia. Odwołała wszystkie swoje loty z Kairu i Szarm el-Szejk, pozostawiając pasażerów bez odpowiedzi na pytania o możliwość uzyskania zwrotu za bilety. Egipskie linie lotnicze obsługiwały loty czarterowe i połączenia dla biur podróży z Włoch i Niemiec.
Przeczytaj także: Bagaż podręczny w Ryanair, pasażerowie nie są zadowoleni ze zmiany
Bankructwo FlyEgypt
Linia flyEgypt powstała w 2014 roku, a pierwsze loty odbyły się w lutym 2015 roku. Była to prywatna firma, wspierana kapitałem Talaat Moustafa Group. Mimo ambicji nie zdołała rozwinąć działalności na dalekodystansowe połączenia turystyczne z Europy, koncentrując się głównie na pasażerach z Bliskiego Wschodu. Obsługiwała m.in. Egipt, Jordanię, Kuwejt, Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz loty czarterowe z Niemiec i Włoch. Jak informuje włoski portal Money.it FlyEgypt próbowała wszcząć proces upadłościowy, jednak Egipska Agencja Lotnictwa Cywilnego (ECAA) wstrzymała tę procedurę. Linia jest zadłużona wobec egipskich touroperatorów oraz zagranicznych agencji turystycznych, w tym z Niemiec i Włoch.
Przeczytaj także: Kolejny kolos bliski upadku, tysiące pracowników może wkrótce stracić pracę
Utrata floty i przyszłość flyEgypt
FlyEgypt operowała flotą dziewięciu samolotów leasingowanych: siedmiu Boeingów 737-800 oraz dwóch Boeingów 737-700. W momencie ogłoszenia bankructwa firma straciła większość samolotów z powodu braku odnowienia umów leasingowych, pozostawiając jedynie jeden samolot.
Pomimo trudnej sytuacji, flyEgypt ma nadzieję, że proces likwidacji pozwoli na uregulowanie zobowiązań wobec wierzycieli, szczególnie w Niemczech i Włoszech. Egipska Agencja Lotnictwa Cywilnego poinformowała, że szczegóły dotyczące potencjalnego porozumienia muszą zostać dopracowane, zanim będzie można przystąpić do dalszych działań.