Przejdź do treści

Kierowcy mają nowy sposób na uniknięcie mandatu. Jest prosty i bardzo sprytny

17/05/2024 20:59 - AKTUALIZACJA 17/05/2024 20:59
Sposób na uniknięcie mandatu

Sposób na uniknięcie mandatu: Choć przepisowa jazda pozostaje najbezpieczniejszą opcją, niektórzy kierowcy preferują poszukiwanie bardziej kreatywnych sposobów na uniknięcie kary. Wśród nich krąży wiele sezonowych trików, z których niektóre są bardziej kontrowersyjne niż inne. Jednak jest jeden, który wyróżnia się zarówno swoją prostotą, jak i skutecznością. Oto metoda, którą wykorzystują kierowcy z tzw. „ciężką nogą”, aby omijać mandaty za zdjęcia z fotoradaru.

Sposób na uniknięcie mandatu

Zdjęcie z fotoradaru bez widocznej tablicy rejestracyjnej jest dla policji czy straży miejskiej bezużyteczne. Wiedząc to, posiadacze „ciężkiej nogi” wymyślają różne sposoby na zasłonięcie numerów, by uniknąć mandatu. Metoda „na liścia” wydaje się być znakomita, ponieważ liść, który przypadkowo przykleił się do tablic rejestracyjnych, może przytrafić się każdemu.

O zastosowaniu tej techniki opowiedział portalowi gazetawspolczesna.pl jeden z uczestników polskich dróg:
„Wziąłem sobie liść kasztanowca i przykleiłem na miód gryczany do tablicy rejestracyjnej. Już drugi tydzień trzyma. Zastawiam jedną literkę i jedną cyferkę. A liść jesienią może się przecież przykleić. Zresztą jest ich często więcej, bo w pracy parkuję pod drzewami”.
Przeczytaj: Sypią się mandaty za prędkość na A4. Wszystko przez odcinkowe pomiary prędkości

Popularność metody wzrasta, dlatego też w serwisach aukcyjnych pojawiają się oferty z „profesjonalnym” sprzętem. Jeden ze sprzedawców wystawił komplet 5 liści na elektromagnes. Kupujący taki zestaw otrzymuje w nim oprócz liści również przekaźnik sterowany pilotem, pilot i elektromagnes.

„Dzięki zasłonięciu rejestracji uniknie się mandatów z odcinkowych kontroli prędkości, fotoradarów a czasami nawet bezpośrednio od patrolu” – pisze sprzedawca aukcji cytowany przez portal O2.pl.

Wyposażenie działa tak, że najpierw przykręca się lub przykleja do tyłu tablicy rejestracyjnej elektromagnes, który jest podpięty do akumulatora. Jednym z liści zasłania się odpowiedni znak na tablicy. Dzięki temu, że elektromagnes jest połączony z akumulatorem w przypadku kontroli drogowej wystarczy użyć pilota, aby „zgubić” liść, który odpadnie z tablicy nie powodując przy tym żadnych szkód.
Sprawdź: Ta metoda blokuje fotoradar. Kierowcy wymyślili idealny sposób, aby nie dać się złapać

Ta metoda to wykroczenie

Zasłanianie tablicy rejestracyjnej to wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości 500 zł i 8 punktów karnych. Ale by ukarać kierowcę, trzeba go przyłapać na gorącym uczynku. Dodatkowo należy pamiętać, że aby zasłonięcie tablicy przyniosło zamierzony efekt, kierowcy muszą zakryć lub zedrzeć odblaskową nalepkę rejestracyjną na przedniej szybie. Przypomnijmy, że od września ubiegłego roku takie naklejki nie są już w Polsce obowiązkowe. Źródło: polishobserver.com