Przejdź do treści

Brytyjczycy mają kolejny problem, uniwersytetom grozi niewypłacalność. Oto powód

20/03/2024 12:11 - AKTUALIZACJA 20/03/2024 12:27
Setki pracowników uniwersytetów w Wielkiej Brytanii zagrożonych zwolnieniem

Setki pracowników uniwersytetów w Wielkiej Brytanii zagrożonych zwolnieniem. Instytucje edukacyjne szukają sposobu na cięcia kosztów. Działania spowodowane są znacznym spadkiem liczby zagranicznych studentów rekrutujących się na studia – informują brytyjskie media.

Setki pracowników uniwersytetów w Wielkiej Brytanii zagrożonych zwolnieniem

Według gazety “The Times”, władze uczelni wyższych na terenie całej Wielkiej Brytanii ostrzegają przed szeregiem cięć. Niestety może dojść do zamknięcia kierunków a nawet zwolnienia pracowników dydaktycznych. W tym roku akademickim co najmniej 15 brytyjskich uniwersytetów ogłosiło redukcje personelu i dalsze oszczędności w celu ratowania swoich finansów.

Na początku marca ponad 120 pracowników Uniwersytetu Sheffield Hallam otrzymało wypowiedzenia stosunku pracy. Otrzymali czas do 18 marca na dobrowolne odejście z pracy lub możliwość ubieganie się o „ograniczoną liczbę stanowisk” która pozostała na uczelni. Jako reakcję na „wyzwania finansowe” przed jakimi staną Uniwersytet w Kent, zaproponował on w lutym redukcję 58 stanowisk pracy i likwidację 9 kierunków. Czytaj dalej poniżej

Z powodu zamrożeniu czesnego większość uniwersytetów zdecydowała się pokryć swoje koszty, rekrutując studentów zagranicznych, którzy płacą znacznie więcej niż studenci krajowi.

Gwałtowny spadek studentów zagranicznych na brytyjskich uczelniach

Jak podało Centrum Statystyki Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2021-2022 studenci zagraniczni stanowili 24 proc. ogółu studentów uczelni. Jednakże dane dotyczące wczesnej rejestracji wskazują na 37-procentowy spadek liczby studentów zagranicznych w nadchodzącym roku podatkowym.

Ze względu na gwałtowny spadek liczby studentów przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii z Nigerii, gdzie waluta straciła na wartości w stosunku do funta Uniwersytet Northumbria stwierdził, iż cięcia były niestety konieczne. Jak podaje „The Times”, dane dotyczące liczby przyjęć sugerują, że liczba nigeryjskich studentów może spaść aż o 71 procent.

John Rushforth, sekretarz Komitetu Katedr Uniwersyteckich powiedział w rozmowie z dziennikiem „The Times”, że w związku z obecnym kryzysem, niektórym uczelniom grozi niewypłacalność.
Źródło: thetimes.co.uk, polskiobserwator.de

Tagi: