Rabarbar na surowo: toksyczny czy nieszkodliwy? Opinie na ten temat są podzielone. Jedna z popularnych rad mówi, że surowy rabarbar należy zawsze ugotować przed spożyciem.
Czytaj także: Podróż z Europy do USA. Tych rzeczy nie można wwozić do Stanów Zjednoczonych
Rabarbar surowy – toksyczny czy nieszkodliwy?
edna z popularnych rad mówi, że surowy rabarbar należy ugotować przed spożyciem. Faktem jest, że surowy rabarbar zawiera dużo kwasu szczawiowego. Jest to naturalnie występujący kwas owocowy, który może być szkodliwy dla organizmu. Kiedy rabarbar jest gotowany, duża część tego kwasu szczawiowego przechodzi do wody i w ten sposób znika z warzywa. Sam rabarbar nie jest toksyczny, tak samo jak niewielka ilość kwasu szczawiowego sam w sobie nie jest szkodliwy.
W rzeczywistości organizm ludzki sam wytwarza kwas szczawiowy podczas pewnych procesów metabolicznych. Spożywamy go codziennie w dodatku poprzez wiele pokarmów roślinnych – nie tylko rabarbar. Kwas szczawiowy łączy się w organizmie z minerałami takimi jak wapń, potas, sód, magnez czy amon. Oznacza to, że mogą one być wchłaniane przez błonę śluzową jelit tylko w ograniczonym stopniu lub są wycofywane z organizmu. Szczególnie połączenie kwasu szczawiowego z wapniem może okazać się problematyczne. Tworzone przez niego kryształy mogą w pewnych okolicznościach odkładać się i prowadzić do powstania kamieni nerkowych. Zmniejszają one również wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.
W szczególności może zostać zahamowane wchłanianie żelaza w jelitach. Jeśli jesteś podatny na kamienie nerkowe lub niedobór żelaza, powinieneś (tymczasowo) unikać pokarmów o wysokiej zawartości kwasu szczawiowego lub spożywać je tylko w bardzo małych ilościach.
Ważne: W razie wątpliwości zasięgnij porady lekarza i wyjaśnij, czy wolno Ci jeść pokarmy zawierające duże ilości kwasu szczawiowego, takie jak rabarbar, na surowo lub w ogóle.
Zalecenie: rabarbar należy jeść na surowo tylko w niewielkich ilościach. Surowy rabarbar jest więc tylko w kilku przypadkach toksyczny dla organizmu. Przede wszystkim zależy to od tego, ile surowego rabarbaru zjesz i jak bardzo jest on dojrzały.
Możesz bez problemu zjeść jedną lub dwie łodygi surowego rabarbaru, na przykład jako kwaśny dodatek do sałatki. Jedz rabarbar jak najwcześniej w sezonie, jak tylko jest dojrzały. Im dojrzalszy rabarbar, tym więcej zawiera kwasu szczawiowego, dlatego nie zbiera się go w późniejszym okresie sezonu. Dodatkowo, liście rabarbaru zawierają najwięcej kwasu szczawiowego, dlatego nigdy nie należy ich jeść na surowo.
>>>> ,,Wybaczyć zdradę?” Oto 5 rzeczy, które zdarzają się podczas próby ratowania związku
Źródło: utopia.de, PolishObserver.com