Przejdź do treści

Tysiące osób otrzyma premię świąteczną, wypłata już w grudniu

01/12/2023 12:30 - AKTUALIZACJA 19/02/2024 15:58
premia świąteczna w UK

Premia świąteczna w UK. Jak co roku Departament Pracy i Emerytur (DWP) wypłaci mieszkańcom Wielkiej Brytanii jednorazową premię świąteczną tzw. Christmas bonus. Premia jest zazwyczaj wypłacana na początku grudnia i ma na celu pomóc w pokryciu dodatkowych kosztów w okresie świątecznym. Ile wynosi premia i co trzeba zrobić aby ja otrzymać. Poznaj pełna listę uprawnionych do otrzymania corocznej premii świątecznej w grudniu 2023.
przeczytaj też: Rusza wypłata Cold Weather Payment, czyli „dodatku od zimnej pogody”. Sprawdź czy też go otrzymasz

Ile wynosi premia świąteczna w UK?

Jednorazowa, nieopodatkowana premia została po raz pierwszy wprowadzona w 1972. Świadczenie Christmas bonus wypłacane jest w zawsze grudniu i wynosi 10 funtów. Na przestrzeni lat premia spotkała się z dużą krytyką ze strony mieszkańców Wielkiej Brytanii, gdyż jej wartość pozostała niezmienna od czasu jej wprowadzenia pięć dekad temu. Wyjątkiem był rok  2008 r., kiedy to została tymczasowo zwiększona do 70 funtów, aby wesprzeć ludzi podczas krachu finansowego. 
przeczytaj też: Planuj urlop z wyprzedzeniem – daty wolnych w UK na 2024 rok

Kto może otrzymać premię świąteczną?

Uprawnionymi do wypłaty są mieszkańcy lub rezydenci w Wielkiej Brytanii, Wysp Normandzkich, Wyspy Man lub Gibraltaru,  którzy otrzymując jeden z poniższych zasiłków. Według strony internetowej DWP, są to m.in:

Adult disability payment (Płatność z tytułu niepełnosprawności dla dorosłych)
Armed Forces independence payment (dodatki dla sił zbrojnych)
Attendance allowance (Zasiłek pielęgnacyjny)
Carer’s allowance (Zasiłek opiekuńczy)
Child disability payment (Zasiłek z tytułu niepełnosprawności dziecka)
Constant attendance allowance (wypłacany w ramach systemów rent z tytułu wypadków przy pracy lub rent wojennych))
Contribution-based employment and support allowance (Zasiłek na zatrudnienie i wsparcie oparty na składkach) 
Disability living allowance (Zasiłek z tytułu niepełnosprawności)
Incapacity benefit at the long-term rate (Zasiłek z tytułu niezdolności do pracy według stawki długoterminowej)
Industrial death benefit for widows or widowers (Świadczenie z tytułu śmierci w wyniku wypadku przy pracy (dla wdów lub wdowców)
Mobility supplement (Dodatek z tytułu mobilności)
Pension credit (Kredyt emerytalny)
Personal independence payment PIP (Zasiłek na rzecz niezależności osobistej)
State pension (Emerytura państwowa )
Severe disablement allowance (Zasiłek z tytułu poważnego inwalidztwa)
Unemployability supplement or allowance paid under industrial injuries or war pensions schemes (Dodatek lub zasiłek z tytułu niezdolności do pracy wypłacany w ramach programów rent inwalidzkich lub wojennych)
War disablement pension at state pension age (Renta inwalidzka wojenna dla osób w wieku emerytalnym)
War widow’s pension (Renta dla wdów wojennych)
Widowed mother’s allowance (Zasiłek dla owdowiałej matki)
Widowed parent’s allowance (Zasiłek dla owdowiałego rodzica)
Widow’s pension (Renta wdowia)
czytaj dalej pod zdjęciem

premia świąteczna w UK

Kto jeszcze może otrzymać Christmas bonus?

Należy pamiętać, że pobierający Universal Credit nie znajdują się na liście świadczeń kwalifikujących się do premii świątecznej. Jeśli jesteś w związku małżeńskim, partnerskim lub mieszkasz razem i oboje otrzymujecie jedno z kwalifikujących się świadczeń, każde z Was otrzyma premię świąteczną. Jeśli Twój partner nie otrzymuje jednego z kwalifikujących się świadczeń, nadal może otrzymać premię świąteczną, jeśli spełnione są poniższe warunki:
– Oboje przekroczyliście wiek emerytalny przed końcem kwalifikującego się tygodnia (Zazwyczaj jest to pierwszy pełny tydzień grudnia),
– Twój partner był również obecny w Wielkiej Brytanii, na Wyspach Normandzkich, Wyspie Man, Gibraltarze, w kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii w kwalifikującym się tygodniu.
– Jedynym świadczeniem, które otrzymujesz, jest Pension Credit (Aby otrzymać premię, musisz pobierać świadczenia w kwalifikującym się tygodniu). 
przeczytaj także: Ile dni wolnych przysługuje ci na święta Bożego Narodzenia w UK ?

Czy należy złożyć wniosek i kiedy otrzymam premię?

Według strony internetowej DWP, 10 funtów trafi na konta bankowe przed świętami Bożego Narodzenia. Podobnie jak w przypadku  świadczenia Winter Fuel Payment osoby kwalifikujące się powinny otrzymać je automatycznie. Nie trzeba więc o nie wnioskować. Zwykle jest on wpłacany w grudniu na konto bankowe, na które dotychczas wpływały pozostałe świadczenia a przelew posiada tytuł „DWP XB”. Osoby, które kwalifikują się do premii, w razie nieotrzymania środków mogą skontaktowanie się z biurem Jobcentre Plus, które zajmuje się płatnościami, lub z serwisem emerytalnym.
źródło: DWP