
Powrót obowiązkowej służby wojskowej w Polsce: Wyniki sondażu – W obliczu rosnących napięć geopolitycznych i niepewnej sytuacji międzynarodowej coraz więcej osób zastanawia się nad koniecznością wzmocnienia obronności kraju. Debata na ten temat nabiera tempa, a kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym budzą coraz większe zainteresowanie społeczne. Najnowszy sondaż IBRiS dla “Rzeczpospolitej” przyniósł zaskakujące wyniki. Oto, co obecnie Polacy sądzą o pomyśle przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej.

Powrót obowiązkowej służby wojskowej w Polsce
Jeszcze dwa lata temu większość Polaków była przeciwna wprowadzeniu obowiązkowego poboru. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Z danych opublikowanych przez “Rzeczpospolitą” wynika, że 55 proc. respondentów opowiada się za powrotem obowiązkowej służby wojskowej. Wśród nich 21,9 proc. zdecydowanie popiera ten pomysł, a 33,1 proc. raczej zgadza się z jego wprowadzeniem. Przeciwko opowiada się 35,8 proc. badanych, w tym 8,5 proc. zdecydowanie odrzuca ten pomysł, a 27,3 proc. raczej jest na „nie”. 9,2 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat. Co ciekawe odpowiedzi respondentów różniły się od siebie w zależności o wieku, płci i miejsca zamieszkania.
Wśród zwolenników przywrócenia poboru przeważają mężczyźni (58 proc.) oraz osoby w wieku około 30 lat (56 proc.). Co ciekawe, 55 proc. zwolenników to wyborcy opozycji, a 54 proc. to sympatycy obozu rządzącego. Przeczytaj także: 4 najbezpieczniejsze kraje na wypadek wybuchu III wojny światowej
Dalsza część artykułu poniżej
Podział poparcia różni się także w zależności od miejsca zamieszkania i wykształcenia. Za obowiązkową służbą wojskową opowiada się 57 proc. mieszkańców małych miast oraz 55 proc. osób z terenów wiejskich. Największe poparcie dla tego rozwiązania widać wśród osób z wykształceniem podstawowym lub zawodowym (82 proc.).
Z sondażu wynika, że przeciwko przywróceniu obowiązkowego poboru najczęściej opowiadają się osoby w wieku 18–29 lat – 45 proc. badanych z tej grupy jest przeciwnych wprowadzeniu zmian, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że to oni w pierwszej kolejności podlegaliby nowym przepisom.
Preferencje polityczne a stosunek do służby wojskowej
Wyniki badania pokazują także istotne różnice w zależności od preferencji politycznych. Największe poparcie dla przywrócenia poboru wyrażają wyborcy Konfederacji (85 proc.) oraz Prawa i Sprawiedliwości (61 proc.). Z kolei przeciwnikami są głównie sympatycy Nowej Lewicy (55 proc.) oraz Trzeciej Drogi (43 proc.).
Obecne wyniki sondażu wyraźnie różnią się od badań przeprowadzonych w październiku 2022 roku. Wówczas za obowiązkowym poborem opowiadało się jedynie 35,7 proc. Polaków, natomiast 57,1 proc. było temu przeciwnych. Podobne wyniki odnotowano w badaniu przeprowadzonym w lutym 2023 roku na zlecenie Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej Akademii Sztuki Wojennej.
Przeczytaj także: Polska wzywa wszystkich mężczyzn do wojska
Czy obowiązkowa służba wojskowa w Polsce powróci?
Dyskusja na temat obowiązkowego poboru trwa, a zmieniające się nastroje społeczne mogą wpłynąć na decyzje polityczne. Choć obecnie nie ma konkretnych planów legislacyjnych w tej sprawie, rosnące poparcie wśród obywateli może skłonić rząd do rozważenia tej kwestii w przyszłości.