Branża turystyczna w obliczu trudnych wyzwań. Kolejne biuro podróży ogłosiło niewypłacalność, a rynek zaczyna powoli się załamywać. Inflacja, wysokie koszty utrzymania, niepewność gospodarcza i silna konkurencja nie wspierają organizatorów wycieczek. O niewypłacalności kolejnego biura podróży poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, do którego spółka złożyła oświadczenie. Oto, co i do kiedy powinni zrobić poszkodowani klienci.
Popularne biuro podróży ogłosiło niewypłacalność
Popularne biuro podróży ogłosiło niewypłacalność. Zamiast wakacji marzeń, klienci tego biura będą składać roszczenia. 15 listopada spółka Tamada Tour złożyła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności. Biuro podroży oświadczyło, że „nie jest w stanie wywiązać się z zawartych umów z podróżnymi i zapewnić podróżnym zwrotu wpłat lub ich części wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną” – czytamy w komunikacie na mazovia.pl.
Przeczytaj także: Tania linia lotnicza ogłosiła upadłość i odwołuje wszystkie loty
Najważniejsze informacje dla klientów
Roszczenia mogą składać:
- Poszkodowani podróżni
- Agenci (wraz z pełnomocnictwem od podróżnego)
- Osoba lub firma, która zawarła umowę w imieniu swoim lub pozostałych osób znajdujących się na umowie
Kto przyjmuje zgłoszenia i jakie dokumenty są wymagane?
Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są przez ubezpieczyciela Signal Iduna, z którym biuro podróży zawarło gwarancję ubezpieczeniową. Oto, czego wymaga ubezpieczyciel:
- kopia umowy o udział w imprezie turystycznej zawartej między podróżnym a organizatorem turystyki lub kopia dokumentów potwierdzających nabycie powiązanych usług turystycznych, za których realizację jest odpowiedzialny przedsiębiorca ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych
- dowód wpłaty na rzecz organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych należności za imprezę turystyczną lub usługi turystyczne, za których realizację jest odpowiedzialny przedsiębiorca ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych
Formularz, poprzez który należy zgłosić roszczenia znajduje się tutaj, zaś w tym miejscu w zakładce ,,Strefa Klienta” dostępny jest formularz online.
Jak długo można składać roszczenia?
O zwrot wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną, do której nie doszło biorąc pod uwagę niewypłacalność biura, poszkodowani klienci mogą składać roszczenia przez blisko rok – do 18 listopada 2025r. Jeżeli kwota, na którą klient składa roszczenie, przewyższy wysokość kwot pokrywanych przez Ubezpieczyciela, wypłatą pozostałych środków zajmie się Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.