Przejdź do treści

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii opróżniają swoje konta bankowe. Emerytura nie wystarcza na życie

19/04/2024 09:33 - AKTUALIZACJA 13/05/2024 12:58

„Ponura przyszłość” mieszkańców Wielkiej Brytanii. Nowe dane pokazują, że ponad 700 000 oszczędzających wykorzystuje swoje emerytury przed przejściem na emeryturę, a ponad połowa z nich całkowicie je opróżnia. Coraz więcej osób w wieku powyżej 55 lat zaczęło całkowicie wypłacać swoje emerytury, ponieważ koszty utrzymania nadal rosną, a oni mają trudności ze spłatą kredytów hipotecznych i innych miesięcznych rachunków. Mieszkańców może czekać „bardzo ponura przyszłość”.

„Ponura przyszłość” mieszkańców Wielkiej Brytanii

Osoby zbliżające się do emerytury są ostrzegane, że czeka je „bardzo ponura przyszłość”, jeśli nie będą rozsądnie wypłacać swoich emerytur.

Według nowych danych Financial Conduct Authority (FCA), w roku finansowym 2022/23 uzyskano dostęp do prawie 740 000 funduszy emerytalnych, co stanowi wzrost o około pięć procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Około 56 procent pul jest spieniężanych, przy czym większość z nich jest warta 10 000 funtów lub mniej. Oszczędzający desperacko poszukują gotówki, zmagając się z wysoką inflacją i rosnącymi rachunkami.
Przeczytaj: Tajna sztuczka przy bankomacie. Oto co się stanie jeśli wpiszesz PIN od tyłu

Paul Leandro z firmy konsultingowej Barnett Waddingham powiedział, że „czeka nas bardzo ponura przyszłość”, jeśli ludzie nadal będą pobierać zbyt dużo gotówki zbyt wcześnie. „FCA nie powinna być zaskoczona rosnącym poziomem wypłat gotówki z pul emerytalnych, ale powinna być zaniepokojona” – dodał

Obecny krajobraz emerytalny wygląda tragicznie. Niewystarczające wpłaty w połączeniu ze zbyt dużą ilością gotówki wypłacanej zbyt wcześnie sprawiają, że przyszłość rysuje się w bardzo ponurych barwach”. Powiedział również, że swobody emerytalne wprowadzone przez George’a Osborne’a w 2015 r., które umożliwiły oszczędzającym skorzystanie z 25-procentowej kwoty wolnej od podatku w wieku 55 lat, otworzyły „puszkę Pandory”.

Leandro dodał: „Pokusa pobierania gotówki zamiast zabezpieczania dochodów emerytalnych jest ogromna, zwłaszcza w świetle kryzysu związanego z kosztami utrzymania. Niektóre wypłaty mogą być rozsądne i rozsądne finansowo, jeśli dana osoba ma odpowiednie zasoby, ale większość z nich nie jest.
>>> Ponure prognozy dla młodych Brytyjczyków. Czeka ich poważny kryzys emerytalny

Dane są niepokojące

Zgodnie z raportem, oszczędzający wypłacili rekordową kwotę 5,3 mld funtów w gotówce, wykorzystując trzy czwarte wypłaconych środków na opłacenie podatku dochodowego. FCA ustaliła, że z 420 727 pul wykorzystanych w całości, średnia wynosiła około 12 500 GBP. Dziesiątki tysięcy osób skorzystało jednak z pul o wartości przekraczającej 30 000 GBP. Liczba ta wzrosła z około 395 000 w poprzednim roku.

Oszczędzający na emeryturę są ostrzegani, że wycofanie tak wysokich kwot może potencjalnie uruchomić roczny limit zakupu pieniędzy (MPAA). Przekroczenie MPAA oznacza, że oszczędzający mogą stracić ulgę podatkową, ponieważ mogą trwale ograniczyć kwotę, którą mogą wpłacić w przyszłości.

Dodatek ten wynosił 4 000 GBP w latach 2022-23, ale w ubiegłym roku wzrósł do 10 000 GBP. Najczęstszą grupą wiekową osób dokonujących całkowitych wypłat były osoby w wieku od 55 do 64 lat, które nie osiągnęły jeszcze państwowego wieku emerytalnego, z 294 694 pulami, do których uzyskano dostęp. Była to trzykrotność liczby osób w następnej grupie wiekowej, od 65 do 74 lat, która wyniosła 114 601.
Źródło: GBNEWS, PolishObserver.com