Przejdź do treści

Ponure prognozy dla młodych Brytyjczyków. Czeka ich poważny kryzys emerytalny

11/03/2024 17:12 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:02

Młodych ludzi czeka kryzys emerytalny. Młodsze pokolenia mogą być w znacznie gorszej kondycji finansowej, gdy osiągną wiek emerytalny w porównaniu do swoich rodziców, ostrzegają eksperci branżowi. „Młodsze pokolenia oczekują, że będą jak starsze pokolenia. Patrzą na swoich rodziców lub starszych krewnych i myślą, że będą żyć tak jak oni, ale jeśli chodzi o emerytury… prawda jest taka, że prawdopodobnie tak nie będzie” – powiedział Paul Johnson, dyrektor Institute for Fiscal Studies (IFS), wiodącego branżowego think-tanku. Młodzi ludzie powinni przygotować się na to, że w obliczu kryzysu emerytalnego będą w gorszej sytuacji niż ich rodzice.
Przeczytaj: Ponura prognoza dla przyszłych emerytów z pokolenia X. Tak będzie to wyglądało

Młodych ludzi czeka kryzys emerytalny

Od czasów powojennych emerytury zapewniały milionom osób stałą roczną wypłatę emerytury oprócz emerytury państwowej w ramach pozłacanych programów o zdefiniowanym świadczeniu (DB). Wiele osób z pokolenia wyżu demograficznego posiada własne domy i ma niewielki kredyt hipoteczny lub nie ma go wcale. W ich przypadku poprawa sytuacji gospodarczej doprowadziła do wzrostu płac – w latach 70. i 80. roczny wzrost wynosił 2,9% w ujęciu realnym – a w rezultacie do stosunkowo stabilnej emerytury. Ale tak już nie jest.

Milenialsi i zoomersi (pokolenie Z, potocznie nazywane zoomersami, to kohorta demograficzna następująca po milenialsach i poprzedzająca pokolenie alfa) muszą samodzielnie zarządzać swoimi oszczędnościami emerytalnymi. Niektórzy z nich wcześnie wykorzystują swoje pule, podczas gdy inni zbyt długo zwlekali z rozpoczęciem odkładania pieniędzy na swoje pule emerytalne. Posiadanie domu kurczy się konsekwentnie od 2000 roku, podczas gdy liczba Brytyjczyków wynajmujących mieszkanie na emeryturze podwoi się w ciągu najbliższych dwóch dekad.

Podczas gdy płace obecnie przewyższają inflację, od 2009 r. nie odnotowano realnego wzrostu średnich wynagrodzeń – jest to najdłuższy okres stagnacji płac w Wielkiej Brytanii od czasów wojen napoleońskich, zgodnie z danymi Banku Anglii. Pokolenie to stoi również w obliczu ryzyka szybszego przeżycia swoich oszczędności, ponieważ ludzie żyją dłużej.
Przeczytaj także: Ile będzie wynosiła brytyjska emerytura w 2030 roku? Oto prognozy emerytalne na nadchodzące lata
Źródło: Inews.co,uk, PolishObserver.com