Przejdź do treści

Wspaniała wiadomość dla wszystkich pracujących w Irlandii. W końcu będzie podwyżka płac

19/03/2024 12:00
podwyżki płac w Irlandii 2024

Podwyżki płac w Irlandii 2024. Według danych Centralnego Banku Irlandii (Central Bank of Ireland) Pracownicy w Irlandii otrzymają najwyższą podwyżkę płac od dekady. Dochody mieszkańców Zielonej wyspy wzrosną według szacunków o około 9 procent w ciągu najbliższych trzech lat. 

Podwyżki płac w Irlandii 2024

W najnowszym kwartalnym biuletynie ekonomicznym Bank Centralny podaje, że w latach 2024–2026  wynagrodzenie w Irlandii będzie wzrastać średnio o 2,9% rocznie. Jednocześnie Bank podkreśla, że podwyżka wynagrodzeń będzie nierównomierna m. in. ze względu na niedawną zmianę płacy minimalnej, która od 1 stycznia 2024 roku wynosi 12,70 euro za godzinę pracy. Dla porównania przeciętne wynagrodzenie w grudniu ubiegłego roku wynosiło 921,81 EUR brutto tygodniowo.
czytaj dalej pod zdjęciem

podwyżki płac w Irlandii 2024

Spadek inflacji

Jak twierdzą ekonomiści prognozowany wzrost dochodów realnych wzmocni wydatki konsumenckie, co z kolei doprowadzi do skromnego, ale stabilnego wzrostu gospodarki Irlandii. Pozytywne perspektywy dla wynagrodzeń wynikają przede wszystkim z szybkiego spadku inflacji, która według szacunków wyniesie w 2024 roku  około 2 procent, co jest ogromnym spadkiem w porównaniu z inflacja z poprzedniego roku, która wyniosła ponad 5 procent. Eksperci przewidują się, że gospodarka Irlandii będzie rosła w średnim rocznym tempie 2 procent w ciągu najbliższych trzech lat.
Przeczytaj też: Planuj urlop w 2024! Oto daty wszystkich bank holidays w Irlandii
źródło: centralbank.ie, PolishObserver.com

Tagi: