Przejdź do treści

Planuj urlop w 2024! Oto daty wszystkich bank holidays w Irlandii

22/02/2024 10:17 - AKTUALIZACJA 14/03/2024 11:48
bank holidays w irlandii 2024

Bank holidays w Irlandii 2024. W Irlandii w ciągu roku przypada kilka świąt państwowych tzw. bank holidays, podczas których banki i wiele firm jest zamkniętych. W roku 2024mieszkańców Irlandii czeka 10 świąt państwowych, powszechnie uznawanych i obchodzonych w całym kraju. Oto pełna lista dat wszystkich bank holidays w 2024 roku w Irlandii.
Przeczytaj też: Planuj urlop z wyprzedzeniem – daty dni wolnych w UK na 2024 rok

Nowe święto w Irlandii

W 2023 r. rząd Irlandii ogłosił nowe święto państwowe z okazji Dnia Św. Brygidy, które będzie obchodzone corocznie w pierwszy poniedziałek lutego. W 2024 roku święto to przypada na 5 lutego. Dzień Św. Brygidy obchodzony jest w całej Irlandii a każdy region dodaje obchodom swój niepowtarzalny charakter. Od tradycyjnych zwyczajów, takich jak robienie krzyży św. Brygidy, po współczesne uroczystości, takie jak parady i festiwale muzyczne. 

Czy firmy i szkoły są zamknięte w bank holiday w Irlandii?

Wiele firm, w tym biura, banki i sklepy detaliczne są zamknięte w bank holiday. Szkoły zazwyczaj mają również dzień wolny, co daje uczniom i nauczycielom przerwę od regularnych zajęć. Warto zauważyć, że niektóre podstawowe usługi, takie jak szpitale, transport publiczny i niektóre placówki mogą działać krótszych godzinach lub z ograniczonym zakresem usług. Usługi transportu publicznego, takie jak autobusy i pociągi, zazwyczaj kursują według zmienionego rozkładu jazdy

Dni wolne w Irlandii 2024

bank holidays w irlandii 2024

Oto wszystkie 10 bank holiday w Irlandii wraz z datami:
Niedziela, 1 stycznia – Nowy Rok
Poniedziałek, 5 lutego – Dzień Św. Brygidy
Poniedziałek, 18 marca – Dzień Świętego Patryka
Poniedziałek, 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
Poniedziałek, 6 maja – Dzień Majowy
Poniedziałek, 3 czerwca – czerwcowe Bank holiday
Poniedziałek, 5 sierpnia – sierpniowe Bank holiday
Poniedziałek, 28 października – październikowe Bank holiday
Środa, 25 grudnia – Boże Narodzenie
Czwartek, 26 grudnia – Dzień Świętego Szczepana

Co przysługuje pracownikom za pracę w bank holiday w Irlandii?

Pracownicy, którzy pracują w bank holidays, mogą być uprawnieni do dodatkowego wynagrodzenia lub czasu wolnego zgodnie z umową o pracę lub przepisami prawa pracy. Pracodawcy są na ogół zobowiązani do zapewnienia dodatkowego wynagrodzenia lub zastępczego dnia wolnego pracownikom pracującym w święta, ale szczegółowe uprawnienia mogą się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności i umowy o pracę.