Przejdź do treści

Podwyżka płacy minimalnej w UK od 2024 r. została zatwierdzona. Oto, ile będzie wynosić National Living Wage

13/12/2023 19:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
podwyżka uk

Podwyżka płacy minimalnej w UK 2024: Decyzja o podwyżce płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii od 2024 roku została zatwierdzona. Według informacji dostarczonych przez Komisję ds. Niskich Płac, National Living Wage (NLW) zostanie zwiększony do 11,44 funtów na godzinę. Komisja podkreśla, że nowa wysokość płacy minimalnej, stanowiąca dwie trzecie mediany płac, stawia Wielką Brytanię w czołówce porównywalnych gospodarek. Rząd również podjął decyzję o poszerzeniu dostępu do National Living Wage dla tysięcy młodych ludzi. Poniżej przedstawiamy informacje na temat wzrostu płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii w 2024 roku oraz osób, które będą mogły na tym skorzystać.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dostałeś Migration Notice przed Świętami? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość

Podwyżka płacy minimalnej w UK od 2024 roku

Od 2024 roku płaca minimalna National Living Wage w Wielkiej Brytanii wzrośnie do 11,44 funtów za godzinę (ponad 13 euro). Ogłosił tę decyzję Bryan Sanderson, przewodniczący Komisji ds. Niskich Płac LPC. Jak informuje dziennik „The Guardian” Sanderson podkreślił, że dla pełnoetatowych pracowników oznacza to podwyżkę o 9 000 funtów rocznie.  Zmiana ma obowiązywać od początku kolejnego roku budżetowego, czyli od kwietnia 2024 roku.
Czytaj dalej poniżej

Zmiana obejmie miliony osób zatrudnionych w takich branżach jak: opieka nad dziećmi, rolnictwo, handel i wielu innych kluczowych sektorach gospodarki.

Warto zauważyć, że to nie tylko ogromna korzyść dla pracowników UK, ale także wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą dostosować się do nowych warunków. Jednakże, Ministerstwo Skarbu podkreśla, że podjęcie tego ryzyka przyniesie korzyści nie tylko pracownikom, ale także gospodarce Wielkiej Brytanii.
Przeczytaj także: O co mogę się ubiegać, gdy mam dziecko? Pełna lista świadczeń dla osób wychowujących dzieci w UK

National Living Wage również dla młodych powyżej 21 lat

Oprócz podwyżki płacy minimalnej, zdecydowano także o obniżeniu progu wiekowego dla kwalifikowalności do NLW z 23 do 21 lat. Przyczyni się to do zwiększenia zarobków młodszych pracowników.

Podniesienie głównej stawki płacy minimalnej do 11,44 funta za godzinę to nie tylko rekordowy wzrost od ponad dekady, ale także spełnienie obietnicy zapisanej w rządowym manifeście, mającej zakończyć problem niskich płac dla pracowników objętych National Living Wage – pisze “The Guardian”. Departament Biznesu i Handlu szacuje, że podwyżka obejmie 2,7 milionów pracowników w UK. Źródło: TheGuardian.com, PolishObserver.com

Tagi: