Przejdź do treści

Mało znany, podstępny wirus znowu atakuje. „Powoduje spustoszenie” w kolejnym kraju

25/03/2024 17:03 - AKTUALIZACJA 25/03/2024 17:04

Podstępny wirus znowu atakuje. Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że nie powinniśmy zakładać, że za katar odpowiedzialne są powszechnie występujące wirusy grypy, RSV lub Covid. Niezwykle powszechny bakcyl zwany ludzkim metapneumowirusem (hMPV) jest przyczyną poważnych infekcji dróg oddechowych – ale niewiele osób wie, że w ogóle istnieje. Wirus, który wywołuje katar, gorączkę i kaszel, a nawet problemy z oddychaniem, powoduje spustoszenie w Stanach Zjednoczonych.

Podstępny wirus znowu atakuje

Jego liczba wzrosła do rekordowego poziomu, a w połowie marca jedna na 10 osób w USA miała hMPV. Choroba nie rozwinęła się jednak jeszcze w Wielkiej Brytanii. Wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany przez naukowców w Holandii w 2001 roku i rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną lub dotykanie skażonych miejsc lub przedmiotów. Choroba trwa krótko, od dwóch do pięciu dni i ustępuje samoistnie.

Można go kontrolować za pomocą leków dostępnych bez recepty, na przykład leków zmniejszających przekrwienie. Jednak w poważniejszych przypadkach może wywołać świszczący oddech, trudności w oddychaniu i zaostrzenie astmy. Jeśli tak się stanie, chorym zaleca się wizytę u lekarza rodzinnego, na wypadek gdyby potrzebowali inhalacji lub silniejszego leku.

Osoby, które zarażają się tą chorobą, robią to bezwiednie i są badane na jej obecność dopiero w szpitalu. Może również prowadzić do zapalenia oskrzelików i płuc, co wymaga pobytu w szpitalu. Niemożliwe jest jednak odróżnienie go od innych bakterii. Covid i grypa mogą również powodować gorączkę, kaszel i ból gardła oraz wywoływać łagodną chorobę u większości osób, ale inne mogą skutkować pobytem w szpitalu. Uważa się, że HMPV jest chorobą sezonową, a większość przypadków występuje w miesiącach zimowych. Eksperci nie wiedzą jednak, ile osób jest nią dotkniętych każdego roku.
>>> Podczas wiosennych porządków możesz zarazić się hantawirusem. Nie ma na niego leków

Te grupy osób chorują najczęściej

Prawie każdy został zarażony wirusem przed ukończeniem piątego roku życia, ale hMPV można również wykryć u starszych dzieci i dorosłych. Testy pokazują, że liczba przypadków w Wielkiej Brytanii spada, a 0,8% pacjentów uzyskało pozytywny wynik testu na obecność hMPV w tygodniu do 21 maja. Zmniejszyło się to z 5,4% pod koniec grudnia. Dane pokazują, że wskaźniki były wyższe wśród osób poniżej 5 roku życia.

W połowie marca w Stanach Zjednoczonych odnotowano około 11 procent przypadków testowanych na obecność wirusa hMPV – o 36% więcej niż średnia sprzed Covid wynosząca siedem procent. Dr John Williams, pediatra z Uniwersytetu w Pittsburghu, który spędził swoją karierę na badaniach nad szczepionkami i leczeniem HMPV, powiedział, że hMPV jest „najważniejszym wirusem, o którym nigdy nie słyszałeś” i jest jednym z wirusów, które mogą umieścić ludzi w szpitalu, a nawet ich zabić.

Niemowlęta i osoby starsze są najbardziej narażone na zarażenie się wirusem ze względu na rozwijający się lub pogarszający się układ odpornościowy.
Źródło: Mirror.uk, PolishObserver.com

Tagi: