Przejdź do treści

Holandia ostrzega przed podstępną infekcją. Każdy może się zarazić

09/08/2023 19:22 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Podstępna infekcja w Holandii. Popularny kraj wakacyjny ostrzega teraz przed podstępną infekcją. Jeśli wybierasz się na wakacje do Holandii, zachowaj ostrożność. W przeciwnym razie może dojść do infekcji, a nawet śmierci. Osoby zarażone często zauważają, że zostały zainfekowane dopiero po latach. Takie są objawy zakażenia.
Sprawdź: Wielka Brytania tuż za Seszelami w rankingu najlepszych miejsc do życia. Pozycja Niemiec i Polski zaskakuje

Podstępna infekcja w Holandii – zarażeni mogą być również wczasowicze

Można je już zobaczyć na wielu krzewach – owocowe jagody, które tylko czekają na zerwanie. Dla wielu najbardziej popularnymi odmianami są jeżyny i borówki. Podczas ich zbierania należy jednak zachować ostrożność, nawet na wakacjach w Holandii. W przeciwnym razie może dojść do zakażenia tasiemcem lisa.

„Chociaż ryzyko zakażenia w Holandii jest bardzo niskie, Centrum Żywienia uważa ostrzeżenie za ważne ze względu na potencjalnie poważne konsekwencje. Bez leczenia może to nawet prowadzić do śmierci”, informuje rtlnieuws.nl.

„Infekcja często pozostaje niezauważona przez lata”

Jak sama nazwa wskazuje, robaki atakują głównie lisy. Ale ludzie również mogą się zarazić. Jaja tasiemca lisiego dostają się na owoce poprzez odchody zwierząt.

„Larwy tasiemca rosną bardzo powoli, dlatego na początku nie ma żadnych objawów, a infekcja często pozostaje niezauważona przez lata” – informuje na swojej stronie internetowej kasa chorych AOK. W zależności od tego, który organ jest zainfekowany, pojawiają się różne objawy.

„Larwy tasiemca atakują głównie wątrobę. Tam rozmnażają się w gąbczastej tkance płetw i stopniowo niszczą narząd. Osoby dotknięte chorobą odczuwają wtedy coraz większe zmęczenie i znużenie, mają bóle w górnej części brzucha i tracą na wadze” – czytamy dalej. Można jednak dość łatwo się chronić, zarówno w domu, jak i w Holandii.

Jak wczasowicze mogą się chronić?

„Na obszarach o zwiększonym ryzyku infekcji należy pamiętać, że owoce leśne (jagody, grzyby i inne), warzywa, sałata, jagody z upraw polowych, a także opadłe owoce powinny być dokładnie umyte i jeśli to możliwe ugotowane przed spożyciem”.

Chroniłoby to przed infekcją – zarówno w Holandii, jak i we wszystkich innych regionach. Z drugiej strony, głębokie mrożenie w temperaturze -20 stopni Celsjusza nie powinno zabijać jaj tasiemca lisiego.

Czytaj także: Kalifornijczyk wygrał milion dolarów. Oto jak udało mu się zdobyć fortunę w zdrapkach

Źródło: Ruhr24.de, PolishObserver