Przejdź do treści

Podróż do USA z Polski w 2023 roku. Aktualne zasady wjazdu 

14/07/2023 17:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:08
Podróż do USA z Polski w 2023 roku

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba Polaków odwiedzających Stany Zjednoczone. 11 listopada 2019 roku Polska została włączona do ruchu bezwizowego, ale mimo to przed wjazdem należy dopełnić kilka formalności. Oto aktualne wytyczne dotyczące podróży do USA z Polski w 2023 roku.

Podróż do USA z Polski w 2023 roku. Wymagane dokumenty

  • Jeśli podróż ma charakter biznesowy lub turystyczny, a planowany pobyt nie przekracza 90 dni, nie trzeba wyrabiać wizy. Należy jednak złożyć wniosek o ESTA.
  • Posiadacze ważnych wiz turystycznych/biznesowych nie muszą rejestrować ESTA.
  • Osoby nieletnie podróżujące samodzielnie lub bez rodzica/ów, opiekuna/ów prawnych powinni być zaopatrzeni w zgodę poświadczoną notarialnie i przetłumaczoną na język angielski.
  • Do USA wjedziemy TYLKO z ważnym paszportem. Paszport tymczasowy lub dowód osobisty nie są wystarczające.

Zasady pobytu

Ograniczenie długości pobytu:

– maksymalnie 90 dni przy wjeździe na ESTA – ostateczna decyzja należy do urzędnika Customs and Border Protection

– maksymalnie 6 miesięcy przy wjeździe na wizie – ostateczna decyzja należy do urzędnika Customs and Border Protection

Pamiętaj, aby każdorazowo sprawdzić na stemplu wjazdowym w paszporcie, jak długi okres pobytu został przyznany. Wiele lotnisk w USA zaprzestało stemplowania paszportów stemplem wjazdowym przy wjeździe do USA. Zamiast tego przy każdym wjeździe do USA amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic (CBP) tworzy elektroniczny zapis wjazdu (I-94). Swój status możesz sprawdzić TUTAJ.
>>>> Wakacyjna tragedia na lotnisku Gatwick! Setki odwołanych lotów i rozczarowane tłumy pasażerów

Obostrzenia COVID. Podróż do Stanów Zjednoczonych z Polski

Od 12 maja 2023 r. przy wjeździe do USA nie obowiązują już obostrzenia COVID.

Cło

  • Podróżni przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych muszą wypełnić deklarację celną. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10.000 USD (lub równowartości tej sumy) bez obowiązku ich zgłoszenia. Jeżeli przewożona kwota przekracza tę sumę, należy zgłosić ją w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu.
  • Do USA nie wolno wwozić żywności, roślin oraz nasion. Bezwzględnie zabronione jest posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Podróż do USA z Polski – Dodatkowe informacje

  • Od czerwca do listopada w USA istnieje zagrożenie huraganami. Jeśli planujesz wyjazd w tym okresie, zapoznaj się z ostrzeżeniami meteorologicznymi.
  • W wielu miejscach publicznych, które mogą być celami ataków terrorystycznych, obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa. Są to m.in. kontrole bagażu, kontrole osobiste mieszkańców i turystów, większa liczba funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
  • Ze względu na zaostrzone przepisy na lotniskach trzeba przybyć tam od 2 do 3 godzin przed odlotem samolotu. Istnieją ograniczenia dotyczące bagaży – przed podróżą zapoznaj się z aktualnymi wytycznymi u przewoźnika.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz. Dzięki temu w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.

Więcej informacji na temat wjazdu do USA z Polski znajdziesz na GOV.pl

Tagi: