Przejdź do treści

Podróż do USA. Co to jest ESTA i jak złożyć wniosek?

16/07/2023 18:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:08
podróż do usa co to jest esta

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba Polaków odwiedzających Stany Zjednoczone. Niezależnie od celu podróży, ważne jest, aby zapoznać się z aktualnie obowiązującymi zasadami. 11 listopada 2019 roku Polska została włączona do ruchu bezwizowego. Przed wyjazdem do USA należy jednak zarejestrować się w systemie ESTA. Oto najważniejsze informacje dotyczące podróży do USA w 2023 roku i rejestracji ESTA.
Czytaj także: Podróż do USA z Polski w 2023 roku. Aktualne zasady wjazdu

ESTA a wiza

ESTA nie jest wizą. To elektroniczna autoryzacja podróży, która nie spełnia wymogów prawnych ani regulacyjnych dokumentu zastępującego wizę amerykańską. Osoby podróżujące na podstawie ważnej wizy nie muszą składać wniosku o zezwolenie na podróż.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ESTA?

Możesz starać się o ESTA, jeśli:

  • Zamierzasz wjechać do Stanów Zjednoczonych i przebywać tam nie dłużej niż 90 dni w celach służbowych, turystycznych lub przejazdem
  • Posiadasz ważny paszport wydany zgodnie z prawem przez kraj należący do Visa Waiver Program (np. Polska)
  • Masz bilet powrotny lub na dalszą podróż

Więcej dowiesz się TUTAJ.

Podróż do USA w 2023 roku. Gdzie złożyć wniosek o ESTA?

Wniosek o ESTA należy złożyć na stronie U.S Customs and Border Protection. Można go wypełnić także w języku polskim.

Kiedy należy złożyć wniosek?

Wnioski można składać w dowolnym momencie przed podróżą do Stanów Zjednoczonych. Department of Homeland Security zaleca, aby wnioski o ESTA były składane co najmniej 72 godziny przed podróżą. O ile nie zostaną cofnięte, zezwolenia na podróż są ważne przez dwa lata od daty wydania lub do momentu wygaśnięcia paszportu (jeśli to nastąpi wcześniej). 

Rejestracja ESTA. Ile kosztuje?

Obecnie opłata za ESTA wynosi 21 dolarów. Wszystkie płatności muszą być dokonywane kartą kredytową/debetową lub za pośrednictwem portalu PayPal. System ESTA akceptuje tylko następujące karty kredytowe/debetowe: MasterCard, Visa, American Express i Discover (JCB, Diners Club).

Więcej informacji na temat ESTA znajdziesz na stronie U.S Customs and Border Protection

Tagi: