Płaca minimalna w Szwajcarii w 2025 roku. Od 1 stycznia wynagrodzenia minimalne wzrosły w czterech z pięciu kantonów Szwajcarii, które wprowadziły przepisy dotyczące płacy minimalnej. Nowe stawki uwzględniają inflację oraz rosnące koszty życia.
Płaca minimalna w Szwajcarii w 2025 roku
W kantonie Genewa minimalna stawka godzinowa wzrosła z 24,32 do 24,48 franka. W Bazylei-Mieście wynagrodzenie wzrosło z 21 do 22 franków, w Neuchâtel z 21 do 21,31 franka, a w Ticino z 20 do 20,50 franka za godzinę. Jura pozostaje jedynym kantonem, w którym w styczniu 2025 roku nie wprowadzono podwyżki, ponieważ w lipcu 2024 roku minimalna płaca została już zwiększona z 20,60 do 21,40 franka na godzinę.
Te przepisy dotyczą głównie prac nisko opłacanych oraz sektorów o niższych wynagrodzeniach. Większość pracodawców w tych kantonach oferuje jednak wynagrodzenia wyższe niż ustawowe minimum. Przeczytaj także: ’Przeprowadziłam się do Szwajcarii i pracuję jako sprzątaczka: zarabiam więcej niż inżynier’
Dlaczego tylko pięć kantonów ma przepisy o płacy minimalnej?
Przepisy te zostały zatwierdzone i wprowadzone wyłącznie w pięciu kantonach, gdzie nie napotkały poważnych sprzeciwów. W innych regionach inicjatywy dotyczące płacy minimalnej były odrzucane lub są nadal przedmiotem dyskusji. Przykładowo w 2023 roku wyborcy w Zurychu zatwierdzili wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia w wysokości 23,90 franka za godzinę. Miało ono obowiązywać od 2024 roku, ale skarga złożona przez organizacje pracodawców wstrzymała wdrożenie przepisu.
Przeczytaj także: Ile naprawdę zarabiają Szwajcarzy? Oto wydatki przeciętnego gospodarstwa domowego
Podobne trudności napotkano w październiku 2024 roku w kantonie Bazylea-Okręg, gdzie rady kantonalne odrzuciły inicjatywę ustanowienia minimalnej stawki godzinowej na poziomie 22 franków. Większość członków Komisji Ekonomicznej i Zdrowia uznała, że byłaby bardziej otwarta na propozycję, gdyby była ona podobna do tej w Bazylei-Mieście, gdzie płaca minimalna dotyczy wyłącznie pracowników bez umów zbiorowych, a nie wszystkich zatrudnionych.
W lipcu 2024 roku parlament we Fryburgu zaakceptował inicjatywę wprowadzającą minimalne wynagrodzenie w wysokości 23 franków za godzinę. Referendum w tej sprawie nie zostało jeszcze wyznaczone.
Dlaczego inicjatywy dotyczące płacy minimalnej napotykają opór?
Powodem jest pragmatyzm. W 2014 roku Szwajcarzy w referendum odrzucili propozycję wprowadzenia ogólnokrajowej płacy minimalnej na poziomie 22 franków za godzinę. Aż 76% wyborców poparło argument rządu, że takie rozwiązanie mogłoby zaszkodzić gospodarce, podnosząc koszty produkcji i zagrażając miejscom pracy w mniejszych firmach, które nie mogłyby pozwolić sobie na podwyżki.
Pomimo odrzucenia płacy minimalnej na poziomie krajowym, poszczególne kantony kontynuują prace nad wprowadzeniem własnych regulacji, choć proces ten wciąż napotyka wiele przeszkód.