Skip to content

Pilne wycofanie musu owocowego dla dzieci. Nie można go spożywać!

31/10/2023 14:00 - UPDATED 18/03/2024 13:08
Pilne wycofanie musu owocowego

Pilne wycofanie musu owocowego. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration) wycofała i ostrzegła rodziców i opiekunów w związku z musem owocowym dla dzieci. Stwierdzono, że zawierają one „wyjątkowo wysokie stężenie” ołowiu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kalifornia wprowadza zakaz niektórych substancji w żywności

Pilne wycofanie musu owocowego dla dzieci: o jaki produkt chodzi

W saszetkach z musem owocowym WanaBana o smaku jabłkowo-cynamonowym znaleziono wysokie stężenie ołowiu. Ten produkt jest sprzedawany na terenie całych Stanów Zjednoczonych w sklepach takich jak Sam’s Club, Amazon i Dollar Tree.

Apel do rodziców i opiekunów

„Rodzice i opiekunowie małych dzieci, które mogły spożywać saszetki z musem jabłkowo-cynamonowym WanaBana, powinni skontaktować się z lekarzem dziecka w celu zrobienia badania krwi pod kątem zatrucia ołowiem” – ​​stwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w swoim zawiadomieniu z 28 października. 

Pilne wycofanie musu owocowego po raz pierwszy zostało wprowadzone w Karolinie Północnej. Urzędnicy odpowiedzialni za służbę zdrowia, odkryli u czwórki dzieci podwyższony poziom ołowiu we krwi. Następnie „w ramach dochodzenia (Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Karoliny Północnej) przeanalizował wiele partii przecieru jabłkowo-cynamonowego WanaBana i wykrył wyjątkowo wysokie stężenie ołowiu” – czytamy w zawiadomieniu FDA. WanaBana z siedzibą w Coral Gables na Florydzie wycofała wszystkie kody partii i daty ważności przekąsek sprzedawanych w całym kraju.

Zatrucie ołowiem

Ołów jest toksyczny dla osób w każdym wieku, ale może być szczególnie szkodliwy dla dzieci. Większość dzieci nie ma wyraźnych objawów. Dlatego też ważne jest, rodzice poddali badaniom narażone dzieci, w celu sprawdzenia poziomu ołowiu we krwi. FDA twierdzi, że krótkotrwałe narażenie na ołów może powodować objawy obejmujące ból głowy, ból brzucha, wymioty a także anemię.

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii metale ciężkie, takie jak ołów, mogą przedostawać się do produktów spożywczych z gleby, powietrza, wody lub procesów przemysłowych. Narażenie na ołów może poważnie zaszkodzić zdrowiu dzieci, powodując uszkodzenie mózgu i układu nerwowego oraz spowolnienie wzrostu i rozwoju. Źródło: foxla.com, headtopics.com, fda.gov, PolishObserver.com

Read More