Przejdź do treści

Świadczenia w Wielkiej Brytanii w sierpniu 2023. Na te wypłaty od państwa mogą liczyć mieszkańcy

01/08/2023 19:18 - AKTUALIZACJA 14/03/2024 11:48

Pieniądze od państwa w UK w sierpniu 2023. W sierpniu 2023 mieszkańcy Wielkiej Brytanii otrzymają wsparcie finansowe ze strony państwa w odpowiedzi na nadal trwający kryzys związany z kosztami utrzymania po pandemii. Mimo pewnej stabilizacji na międzynarodowym rynku energii, który pozwolił na obniżenie rachunków za ogrzewanie domu po długotrwałej zimie z nadmiernie wysokimi cenami, życie Brytyjczyków tego lata wciąż jest utrudnione. Przedstawiamy teraz, jakie wsparcie będzie dostępne w sierpniu od rządu Wielkiej Brytanii dla jej mieszkańców.
Sprawdź: Zmiany finansowe w Wielkiej Brytanii w sierpniu 2023 – sprawdź czy Ciebie też dotyczą!

Pieniądze od państwa w UK w sierpniu 2023. Dodatkowe 1350 funtów wsparcia do wypłaty

Pomimo wygaśnięcia z końcem marca programu Rishi Sunak’s Energy Bill Support Scheme (inicjatywy, w ramach której wypłacono 400 funtów w miesięcznych ratach w wysokości 66 i 67 funtów), miliony gospodarstw domowych o niskich dochodach otrzymają w tym roku od rządu dalsze wsparcie kosztów utrzymania o łącznej wartości do 1350 funtów.

Jak poinformował Departament Pracy i Emerytur (DWP), osiem milionów uprawnionych osób ubiegających się o świadczenia uzależnione od dochodów, w tym osoby korzystające z kredytu powszechnego, kredytu emerytalnego i ulg podatkowych, otrzyma 900 funtów w ratach w ramach programu, który rozpoczął się wiosną tego roku, a pieniądze trafią bezpośrednio na konta bankowe w trzech transzach.

Zostanie wypłacona również osobna płatność w wysokości 150 funtów dla ponad sześciu milionów osób niepełnosprawnych i dodatkowe 300 funtów dla ponad ośmiu milionów emerytów. Oto ogłoszone do tej pory terminy wypłat, z dokładniejszymi datami spodziewanymi w dalszej części roku:

  • 301 funtów – pierwsza wypłata z tytułu kosztów utrzymania – wydana już między 25 kwietnia a 17 maja (lub od 2 do 9 maja dla osób korzystających z ulg podatkowych, ale bez innych świadczeń o niskich dochodach)
  • 150 funtów – wypłata z tytułu niepełnosprawności – latem 2023 r.
  • 300 funtów – druga wypłata z tytułu kosztów utrzymania – jesienią 2023 r.
  • 300 funtów – wypłata dla emerytów – zimą 2023/4 r.
  • 299 funtów – Trzecia wypłata z tytułu kosztów utrzymania – wiosną 2024 r.

>>> Wielka Brytania: Dni wolne od pracy. Pełna lista dat z dniami wolnymi od pracy na 2023 rok

Gwarancja ceny energii wygasła wraz z obniżeniem limitu

Upalna pogoda, której możemy spodziewać się w sierpniu, który już przyniósł najcieplejszy czerwiec od 1884 roku może nie być komfortowa dla wszystkich, ale przynajmniej znacznie zmniejszy potrzebę włączenia centralnego ogrzewania, co okazało się tak dużym wydatkiem w trakcie minionej zimy.

Rządowa gwarancja cen energii (EPG) – wprowadzona przez Liz Truss we wrześniu ubiegłego roku w celu zapewnienia, że gospodarstwa domowe płacą nie więcej niż 2500 funtów za energię elektryczną i gaz, a rząd subsydiuje pozostałą część należną dostawcom w ramach pułapu cen energii Ofgem (EPC) – została przedłużona przez kanclerza Jeremy’ego Hunta w budżecie z 15 marca na kolejne trzy miesiące.

Hunt miał być namawiany, aby zwiększyć EPG do 3000 funtów, co byłoby znacznie mniej hojną ofertą, która zmniejszyłaby obciążenie państwa, ale ostatecznie pomyślał o tym lepiej, przedłużając gwarancję na kwiecień, maj i czerwiec.

Teraz, gdy EPG w końcu wygasło, konsumenci ponownie będą płacić stawkę EPC, którą Ofgem ustalił na 2 074 GBP na trzeci kwartał rozpoczynający się 1 lipca, co stanowi ogromny spadek w porównaniu z 3 280 GBP, które ustalono w drugim kwartale, przed którym gospodarstwa domowe były chronione przez interwencję nadrzędnej gwarancji rządowej.

Ten 17-procentowy spadek odzwierciedla niedawne spadki hurtowych cen energii – kwoty, jaką firmy energetyczne płacą za energię elektryczną i gaz przed dostarczeniem ich do gospodarstw domowych – i chociaż jest to znaczny spadek w porównaniu z oszałamiającymi stawkami z ostatnich dwóch lat, liczba ta pozostaje o ponad 1000 funtów rocznie wyższa od poziomów sprzed pandemii.

Jeśli chodzi o to, co może się wydarzyć w przyszłości, firma konsultingowa Cornwall Insight przewiduje, że po lipcowym spadku nastąpi kolejny spadek w październiku, kiedy to spodziewa się, że typowy roczny rachunek wyniesie 1 976 GBP.

Niestety, uważa, że typowy rachunek wzrośnie ponownie w styczniu 2024 r. do 2 045 GBP, a Cornwall nie spodziewa się, by ceny energii powróciły do poziomów sprzed Covid najwcześniej przed końcem dekady.

Ostrzega również klientów, że ceny nadal podlegają zmienności na rynku hurtowym, a zależność Wielkiej Brytanii od importu energii oznacza, że incydenty geopolityczne, takie jak wojna na Ukrainie, mogą nadal mieć szkodliwy wpływ.

Źródło: Independent.co.uk, PolishObserver.com