Przejdź do treści

Po czym poznać, że psa coś boli? Oto oznaki bólu u psa, których właściciele często nie zauważają

10/08/2023 09:43 - AKTUALIZACJA 20/12/2023 15:58
po czym poznać że psa coś boli

Oto oznaki bólu u psa, których właściciele często nie zauważają. Behawiorystka zwierzęca Anna Webb dzieli się subtelnymi sygnałami mowy ciała, które wskazują, że pies odczuwa ból, aby właściciele wiedzieli, kiedy ich pupil próbuje im coś powiedzieć.
Czytaj także: Olej z łososia dla zwierząt. Dlaczego to najlepsze, co możesz dodać swojemu zwierzakowi do posiłku?

Po czym poznać, że psa coś boli?

Umiejętność odczytywania mowy ciała psa jest bardzo ważną umiejętnością, która pomaga zrozumieć, co myśli i czuje nasz futrzany przyjaciel. Jeszcze ważniejsze jest, aby być w stanie rozpoznać, kiedy cierpi w ciszy, aby pomóc mu leczyć go tak szybko, jak to możliwe. Anna Webb, behawiorystka zwierząt, mówi, że właściciele zwierząt często nie dostrzegają subtelnych oznak, które wskazują, że ich pupil odczuwa ból lub dyskomfort – ale łatwo się ich nauczyć. W wypowiedzi dla magazynu Mirror powiedziała: ,,Psy są mistrzami w próbie ukrycia bólu, więc chodzi o obserwowanie swojego zwierzaka i poznanie go odpowiednio dobrze, aby rozpoznać, kiedy próbuje ci coś powiedzieć w psim języku”.

Ziewanie – chociaż należy wziąć pod uwagę kontekst mowy ciała wszystkich psów, ziewanie rzadko jest oznaką zmęczenia psa. Bardzo często jest to psi język, w którym zwierzę mówi, że czuje się niekomfortowo. Jeśli zauważysz, że pies ziewa podczas spaceru, może to oznaczać, że czuje się przytłoczony, cierpi lub jest zestresowany.

Żucie i lizanie łap – jest to zachowanie kompulsywne, które może być wywołane stresem lub niepokojem. Psy mogą żuć lub lizać łapy, gdy mają szkodliwe chemikalia lub alergie. Może to być oznaką dokuczliwego bólu spowodowanego zapaleniem stawów lub mogą mieć małe otarcia na opuszkach łap, które są obolałe.

Problemy z mobilnością – jeśli zauważysz, że Twój pies ma trudności z chodzeniem, wchodzeniem po schodach lub skakaniem tak łatwo, jak zwykle, może to oznaczać, że odczuwa ból. Może mieć zgarbiony grzbiet, nisko osadzony ogon, spięte uszy lub rozszerzone oczy. Wszystkie te objawy sugerują, że pies ma zły dzień, ale mogą być również spowodowane zapaleniem stawów, naderwaniem mięśnia, uszkodzeniem tkanki miękkiej lub zakażeniem.

Wyraz twarzy – jeśli pies często oblizuje wargi poza porami posiłków lub drży, gdy nie jest zimno, może to oznaczać, że odczuwa ból. Podobnie, nagłe dyszenie, gdy nie jest gorąco, wskazuje, że czuje się zestresowany sytuacją. Odwracanie głowy i niechęć do utrzymywania spojrzenia jest również sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak.

Zmiana w zachowaniu – zachowanie może ulec zmianie, gdy pies nie czuje się dobrze. Być może zachowuje się nieco nerwowo lub chce wycofać się do swojego legowiska i być sam. Może stać się wybredny w kwestii jedzenia, mniej chętny do kontaktu z Tobą lub chce spać więcej w ciągu dnia. A może nagle stał się bardziej głośny i wrażliwy na dźwięki otoczenia. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, że Twój zwierzak odczuwa ból, zawsze powinieneś skontaktować się z lokalnym weterynarzem.

>>>> Czy aloes jest szkodliwy dla kotów?

Źródło: mirror.co.uk, LifeisGreen.pl