Przejdź do treści

Ryanair odwołuje 300 lotów, chaos na lotniskach

25/04/2024 16:09 - AKTUALIZACJA 15/05/2024 17:32

Tysiące pasażerów czeka dziś chaos w podróży, po tym jak Ryanair odwołał ponad 300 lotów w całej Europie. Odwołania mają związek z zapowiedziany strajkiem francuskich pracowników kontroli ruchu lotniczego.

Irlandzka linia lotnicza ostrzegła, że 50 000 jej klientów zostanie dotkniętych skutkami odwołanych lotów, w tym wielu Brytyjczyków udających się w podróż do Hiszpanii i Włoch.

Lotnisko w Dublinie potwierdziło, że około 36 lotów zostało dziś odwołanych w wyniku zakłóceń, a inne linie lotnicze, w tym Aer Lingus, ostrzegają pasażerów, że mogą wystąpić opóźnienia i odwołania lotów.
Przeczytaj także: Ryanair ogranicza kolejne połączenia z Polski do Wielkiej Brytanii

W związku z zapowiedzianym strajkiem pracowników kontroli ruchu lotniczego, francuski urząd lotnictwa cywilnego (DGAC) poprosił linie lotnicze o odwołanie 75% czwartkowych lotów na paryskim lotnisku Orly, a także ponad połowy lotów na paryskich lotniskach Charles-de-Gaulle i Marsylia.

Strajki kontroli ruchu lotniczego nad kanałem La Manche często wpływają na podróże na całym kontynencie, ponieważ nie tylko ograniczają loty do Francji, ale także w całej jej przestrzeni powietrznej.
Przeczytaj: Podróżni notorycznie popełniają ten błąd. Niepotrzebnie tracą pieniądze

Ostrzeżono również podróżnych, że około połowa lotów rozpoczynających się dzisiaj może spodziewać się pewnego rodzaju opóźnień.

Nastąpiło to wkrótce po tym, jak największy związek zawodowy kontroli ruchu lotniczego we Francji, SNCTA, ogłosił, że odwołuje strajk zaplanowany na 25 kwietnia po osiągnięciu porozumienia z szefami w sprawie warunków pracy. Jednak jak informuje „Daily Mail” porozumienie podjęto zbyt późno, aby zapobiec zakłóceniom w ruchu, ponieważ wiele rozmów z innymi związkami nie zostało sfinalizowanych. 

Dyrektor europejskich linii lotniczych (A4E) Ourania Georgoutsakou  powiedziała w środę, że ze względu na to, że strajk odwołano tuż przed jego rozpoczęciem pasażerowie podróżujący po Europie muszą się dzisiaj liczyć z utrudnieniami.  Według A4E, w zeszłym roku 85 000 lotów zostało opóźnionych, a kolejne 16 000 zostało odwołanych z powodu strajków kontroli ruchu lotniczego w Europie.

Tagi: