Przejdź do treści

Duża firma wodociągowa wprowadziła klientów w błąd i wypłaci im 40 mln funtów odszkodowania

18/03/2024 16:00
odszkodowanie od firmy wodociągowej w uk

Duża firma wodociągowa została zobowiązana do wypłacenia klientom prawie 40 milionów funtów.  Organ nadzorujący branżę stwierdził, że firma wprowadziła ich w błąd co do swoich wyników w zakresie usuwania wycieków i oszczędzania wody.

Odszkodowanie od firmy wodociągowej w UK

Ofwat rozpoczął dochodzenie w maju ubiegłego roku i znalazł dowody na „znaczącą porażkę w zarządzaniu i nadzorze” w Welsh Water. Doprowadziło to do błędnego raportowania wycieków i wydajności przez okres pięciu lat.

Welsh Water będzie musiało zapłacić klientom 39,4 miliona funtów odszkodowania za swoje błędy, co obniży rachunki dla użytkowników.

Ofwat stwierdził, że Welsh Water musi również zająć się słabymi wynikami w zakresie wycieków i zużycia wody, a firma zobowiązała się do zainwestowania dodatkowych 59 milionów funtów w bieżącym pięcioletnim okresie cenowym. Jest to wynikiem intensywnej kontroli branży wodociągowej i oburzenia z powodu fatalnych wyników sektora.

Kontrole w branży

Przez pięć lat Welsh Water wprowadzała klientów i organy regulacyjne w błąd co do swoich osiągnięć w zakresie zwalczania wycieków i oszczędzania wody. Jest to po prostu nie do obrony i dlatego zmuszamy Welsh Water do zapłacenia 40 milionów funtów na rzecz swoich klientów” – powiedział David Black, dyrektor generalny Ofwat. „Dzisiejsza zapowiedź daje branży do zrozumienia, że dysponujemy odpowiednimi środkami i będziemy działać, gdy firmy nie wywiążą się ze swoich zobowiązań wobec klientów„.
Czytaj także: Na ulicach Wielkiej Brytanii pojawiły się zagadkowe znaki drogowe. Wywołały niemałe zamieszanie

„Jest nam bardzo przykro, że tak się stało. Proaktywnie zwróciliśmy uwagę Ofwat na tę kwestię w kwietniu 2022 r., po zidentyfikowaniu jej w ramach naszego corocznego procesu zapewniania wydajności. Kluczowe wnioski Ofwat dotyczące tego, co poszło nie tak, są zgodne z naszymi własnymi dochodzeniami, które zostały udostępnione Ofwat wraz z naszymi propozycjami zadośćuczynienia dla klientów i dodatkowymi inwestycjami w celu rozwiązania problemu wycieków i zużycia na mieszkańca. Zwroty zostały już wypłacone 1,4 mln klientów. Osiągnięcie planowanej redukcji wycieków będzie wyzwaniem, ale zobowiązaliśmy się do znacznego zwiększenia wydatków w tym obszarze i wzmocniliśmy odpowiednie zespoły operacyjne” – powiedział Pete Perry, dyrektor generalny Welsh Water. Źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: