Przejdź do treści

Imigranci obawiają się nowego testu na obywatelstwo USA. „Wyższy poziom i trudniejsze pytania”

10/07/2023 16:55 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:08
nowy test na obywatelstwo usa

Stany Zjednoczone – Test jest jednym z ostatnich kroków w kierunku uzyskania obywatelstwa, czyli wielomiesięcznego procesu, który wymaga legalnego stałego pobytu przez lata przed złożeniem wniosku. Niektórzy imigranci i rzecznicy obawiają się, że nowy test na obywatelstwo USA zaszkodzi osobom z niższym poziomem znajomości języka angielskiego.
Czytaj także: Ranking najpotężniejszych armii świata 2023. Stany Zjednoczone potęgą, Polska w pierwszej 20.

Wiele osób wciąż jest wstrząśniętych po tym, jak administracja byłego prezydenta Donalda Trumpa zmieniła test w 2020 roku, czyniąc go dłuższym i trudniejszym do zdania. Gdy Joe Biden przejął urząd, podpisał rozporządzenie wykonawcze mające na celu wyeliminowanie barier na drodze do obywatelstwa. Test na obywatelstwo powrócił do poprzedniej wersji, która została ostatnio zaktualizowana w 2008 roku.

W grudniu władze USA stwierdziły, że potrzebna jest nowa wersja testu. Prawdopodobnie zostanie wprowadzona pod koniec przyszłego roku.

Nowy test na obywatelstwo USA. Będzie wyższy poziom

US Citizenship and Immigration Services proponuje, aby nowy test zawierał sekcję ustną w celu oceny umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Urzędnik pokazywałby zdjęcia zwykłych scenariuszy – takich jak codzienne czynności, pogoda lub jedzenie – i prosił wnioskodawcę o ich opisanie.

W obecnej wersji testu urzędnik ocenia umiejętność mówienia podczas rozmowy naturalizacyjnej, zadając osobiste pytania, na które wnioskodawca odpowiedział już w dokumentach.

Myślę, że trudniej byłoby mi patrzeć na zdjęcia i je wyjaśniać” – powiedziała Heaven Mehreta, który wyemigrowała z Etiopii 10 lat temu, zdała test naturalizacyjny w maju i została obywatelką USA w Minnesocie w czerwcu. 32-letnia Mehreta podkreśliła, że nauczyła się angielskiego po przeprowadzce do USA i stwierdziła, że wymowa jest bardzo trudna. Obawia się, że dodanie nowej sekcji ustnej opartej na opisywaniu zdjęć, a nie na osobistych pytaniach, utrudni test innym osobom takim jak ona.

Trudniejsze pytania

Inna proponowana zmiana polegałaby na wprowadzeniu testu z wiedzy obywatelskiej na temat historii Stanów Zjednoczonych i rządu w formie wielokrotnego wyboru zamiast obecnego ustnego formatu krótkich odpowiedzi.

W aktualnym pytaniu z wiedzy obywatelskiej urzędnik prosi kandydata o podanie nazwy wojny toczonej przez USA w XX wieku. Kandydat musi podać tylko jedną z pięciu dopuszczalnych odpowiedzi – I wojna światowa, II wojna światowa, wojna koreańska, wojna w Wietnamie lub wojna w Zatoce Perskiej – aby poprawnie odpowiedzieć na pytanie.

W proponowanym formacie wielokrotnego wyboru, kandydat czytałby to pytanie i wybierał poprawną odpowiedź spośród następujących opcji:

  • Wojna secesyjna
  • Wojna meksykańsko-amerykańska
  • Wojna koreańska
  • Wojna hiszpańsko-amerykańska

 Kandydat musi znać wszystkie pięć wojen toczonych przez USA w XX wieku, aby wybrać jedną poprawną odpowiedź – wskazał Bill Bliss, autor podręczników obywatelstwa w Massachusetts. To wymaga „znacznie wyższego poziomu znajomości języka i umiejętności rozwiązywania testów”.

Obecnie, aby zdać egzamin, kandydat musi odpowiedzieć poprawnie na sześć z 10 pytań z zakresu wiedzy obywatelskiej. Te 10 pytań jest wybieranych z banku 100 pytań. Kandydat nie jest informowany, które pytania zostaną wybrane, ale przestudiować je wszystkie przed przystąpieniem do testu.

Imigranci przerażeni

Lynne Weintraub, koordynator ds. obywatelstwa w Jones Library’s English as a Second Language Center w Massachusetts, powiedziała, że proponowany format sekcji obywatelskiej może utrudnić test osobom, które mają trudności z nauką języka angielskiego. Obejmuje to uchodźców, starszych imigrantów i osoby niepełnosprawne.

Mamy wielu studentów, którzy są uchodźcami i pochodzą z krajów rozdartych wojną, gdzie być może nie mieli szansy na ukończenie szkoły lub nawet pójście do niej” – powiedziała Mechelle Perrott, koordynatorka ds. obywatelstwa w College of Continuing Education w San Diego Community College District w Kalifornii.  „Nauka czytania i pisania jest trudniejsza, jeśli nie wiesz, jak to zrobić w swoim pierwszym języku. To moja główna obawa dotycząca testu wielokrotnego wyboru; to dużo czytania” – powiedziała Perrott.

US Citizenship and Immigration Services stwierdziło w grudniowym komunikacie, że proponowane zmiany „odzwierciedlają obecne najlepsze praktyki w projektowaniu testów” i pomogą ujednolicić test na obywatelstwo.

Czytaj także: Większe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy? Ten kraj woli wykorzystać dzieci jako tanią siłę roboczą

KhaleejTimes.com, PolskiObserwator.de

Tagi: