Szkodniki to ten rodzaj gości w ogrodzie, który nigdy nie jest mile widziany. Federalna Agencja Ochrony Przyrody z Niemiec wydała oficjalne ostrzeżenie przed inwazją nowego gatunku robaków. Pochodzi on z Ameryki Południowej, a pojawienie się go na naszym kontynencie stwarza ryzyko zachwiania całego ekosystemu.
Czytaj także: Uwaga na te gąsienice! Eksperci ostrzegają przed korowódkami dębowymi, ich włoski są trujące
Obecnie w Niemczech rozprzestrzenia się mięsożerny płaziniec Obama nungara. Według Federalnej Agencji Ochrony Przyrody (BfN), gatunek ten został po raz pierwszy wykryty w tym kraju w 2020 roku. Pochodzi on z Ameryki Południowej i najprawdopodobniej przedostał się do Europy poprzez handel roślinami. W Niemczech płazińce uważane są za zagrożenie. Dlatego też Obama nungara została umieszczona na liście obserwacyjnej BfN jako „potencjalnie inwazyjny gatunek”.
Czy grozi nam inwazja?
Według statystyk portalu iNaturalist, robaki zaobserwowano m.in. w Badenii-Wirtembergii oraz na granicy niemiecko-holenderskiej w Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii. Jak podaje Federalna Agencja Ochrony Przyrody, obecność nowego gatunku odnotowano także w Bawarii.
Obama nungara została zaobserwowana nie tylko w Niemczech, ale także w innych częściach Europy. Zdaniem ekspertów, płazińce grożą prawdziwą plagą, zwłaszcza we Francji. Jak poinformował na łamach czasopisma naukowego „PeerJ” zespół badaczy kierowany przez paryskiego parazytologa Jean-Lou Justine’a, zagrożone są duże części kraju.
Zagrożenie dla ekosystemu
Ponieważ płazińce Obama nungara zjadają przede wszystkim małe zwierzęta, takie jak ślimaki, robaki i różne owady, są uważane za potencjalne zagrożenie dla ekosystemów. Ponadto tym gatunkiem nie interesują się europejskie drapieżniki. Obama nungara smakuje zbyt gorzko dla rodzimych ptaków, jeży i innych zwierząt.
Przy zwiększonym występowaniu gatunek ten może więc zachwiać ekosystemy w całej Europie. W tym wypadku ucierpi przede wszystkim jakość gleby. Według ekspertów inwazja grozi również zmniejszeniem i tak już malejącej bioróżnorodności.
Czytaj także: Te rośliny odstraszają kleszcze. Dzięki nim uchronisz swój ogród
Jak uchronić ogród przed płazińcami?
Przy zakupie roślin doniczkowych konsumentom zaleca się dokładne przyjrzenie się i sprawdzenie gleby. Płazińce w ciągu dnia szukają schronienia w ciemnych, wilgotnych miejscach. Każdy, kto znajdzie okazy w swoim ogrodzie, powinien je zebrać i wrzucić do wody z mydłem, aby je zabić. Zaleca się założenie rękawiczek i dokładne umycie rąk po zakończeniu pracy.
Dodatkowo przydatne może być regularne sprawdzanie wilgotnych miejsc na matach, foliach i pod doniczkami. Nie zaleca się przebijania płazińców np. szpadlami. Gdy jedna z jego części ma co najmniej jeden centymetr długości, może żyć dalej jako osobny organizm.
Merkur.de, PolskiObserwator.de
Zdjęcie: By Piterkeo – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48303241