Przejdź do treści

Podróż z USA do Europy. Od 2024 roku obowiązywać będą nowe zasady wjazdu

21/07/2023 17:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:08
Nowe zasady wjazdu z USA do Europy od 2024 roku

Od 2024 roku będą obowiązywać nowe zasady wjazdu z USA do Europy. Amerykańscy podróżni mają obecnie bezwizowy dostęp do 184 miejsc na całym świecie. W przyszłym roku ma się to jednak zmienić. Unia Europejska przygotowuje nowe wymagania dotyczące dokumentów podróży dla amerykańskich turystów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmiana czasu na zimowy 2023 w USA. „Zapamiętajcie tę datę”

Nowe przepisy noszą nazwę Europejskiego Systemu Informacji o Podróży oraz Autoryzacji (ETIAS). System zostanie uruchomiony na początku 2024 r. i będzie wymagał od osób, które obecnie podróżują do Europy bez wiz, takich jak obywatele USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii, ubiegania się o zezwolenie na podróż i uzyskania zgody przed wyjazdem.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Stany Zjednoczone wydały ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa podróży do jednego z popularnych krajów europejskich

Nowe zasady wjazdu z USA do Europy od 2024 roku – ETIAS

ETIAS nie jest wizą w tradycyjnym sensie; wymaga jedynie szybkiego wniosku online, a zatwierdzenie jest dostarczane pocztą elektroniczną. Aby otrzymać zezwolenie, turyści muszą wypełnić formularz online zawierający szczegółowe informacje na temat ich danych osobowych, planów podróży i historii podróży, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące bezpieczeństwa.

Większość wnioskodawców otrzyma zezwolenie na podróż w ciągu godziny, ale jeśli wymagane są dalsze kontrole, proces może potrwać do 96 godzin. Wniosek kosztuje 7 € (około 8 USD) i jest wymagany od wszystkich podróżnych, niezależnie od ich wieku. Po zatwierdzeniu, zezwolenie to jest ważne na wielokrotne wjazdy w ciągu trzech lat lub do momentu wygaśnięcia paszportu.

Autoryzacja będzie wymagana w przypadku podróży do wszystkich krajów członkowskich ETIAS, które należą do jednej z czterech kategorii: pełnoprawnych członków Schengen, krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), przyszłych członków Schengen, europejskich mikropaństw, takich jak Andora i Monako.

Kwestie bezpieczeństwa

Celem ETIAS jest zaostrzenie bezpieczeństwa granic, a także cyfrowe sprawdzanie i śledzenie podróżnych wjeżdżających i wyjeżdżających z krajów UE. Jego cel i proces składania wniosków są podobne do programu Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA) dla osób udających się do USA – fakt ten sprawił, że wiele osób lepiej zrozumiało nowy wymóg.

Yahoo.com, PolskiObserwator.de

Tagi: