Przejdź do treści

Dramat wielu par. Będą musiały żyć na odległość po wejściu w życie nowych przepisów imigracyjnych w UK

07/12/2023 11:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
nowe przepisy imigracyjne w UK w 2024

Nowe przepisy imigracyjne w UK w 2024. Wiele par mieszanych jest zdruzgotanych zmianami jakie planuje wprowadzić brytyjski rząd w 2024 roku. Brytyjski minister spraw wewnętrznych, James Cleverly, przedstawił plan ograniczenia legalnej imigracji poprzez znaczne podniesienie minimalnej pensji wymaganej do otrzymania wizy. W praktyce, oznacza to dramat dla wielu par w których jedno nie posiada obywatelstwa brytyjskiego a oboje chcieliby zamieszkać w Wielkiej Brytanii. 

Rewolucyjne zmiany w 2024 – Nowe przepisy imigracyjne w UK

Od kwietnia 2024 r. obywatele brytyjscy lub osoby, które już osiedliły się w Wielkiej Brytanii będą musiały wykazać, że zarabiają 38 700 funtów, zanim ich zagraniczny partner będzie mógł  z nimi zamieszkać. Jest to bardzo duża zmiana w stosunku do obecnie obowiązującego progu, który wynosi 18 600 funtów. Pary nadal będą musiały wykazać, że pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim, kiedy ubiegają się o wizę rodzinną lub że mieszkają razem od co najmniej dwóch lat. Czytaj dalej pod zdjęciem.

nowe przepisy imigracyjne w UK w 2024

Dramat pary brytyjsko-włoskiej

Josie, obywatelka Wielkiej Brytanii, mieszka ze swoim mężem, Włochem, w Ankonie we Włoszech. Pobrali się w grudniu 2020 roku i planowali przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii w celu osiedlenia się. Oboje pracują jako naukowcy. Josie stwierdziła, że perspektywa zarobienia 38 700 funtów jako asystentka laboratoryjna na brytyjskim uniwersytecie jest praktycznie niemożliwe. W wywiadzie dla BBC 33-letni Josie powiedziała: „Zasadniczo stawia nas to w sytuacji, która bardzo, bardzo utrudni nam, a może nawet uniemożliwia przyjazd do Wielkiej Brytanii”.To złamałoby serce mojej mamie.” 
przeczytaj także: Znajdź pracę lub stracisz zasiłek – nowe zasady w UK

Małżeństwa będą zmuszone żyć osobno

28-letni Cam powiedział BBC, że już szuka nowego domu w Londynie, do którego po czterech latach związku na odległość może przyjechać jego amerykańska żona. Planowali ubiegać się o wizę rodzinną w marcu, gdyż do tego czasu Cam będzie już w nowej pracy wystarczająco długo, aby wykazać, że ma stabilne dochody. Niestety nowy próg, który ma wejść w życie od kwietnia może zniweczyć ich plany. W podobnej sytuacji znalazła się Katie, 25-letnia pracownica supermarketu z Lincoln, która „całą noc płakała”, gdy rząd ogłosił  zmiany. W 2020 roku poznała Quinlana z Indiany w USA w internetowej aplikacji randkowej. Para pobrała się w lipcu 2023 r. i planowano jego przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii. Niestety, jako pracownica supermarketu Katie zarabia 19 000 funtów rocznie, w tym wynagrodzenie za nadgodziny, czyli mniej niż połowę nowego progu wynagrodzenia.

Nowe przepisy imigracyjne jako sposób na ograniczenie imigracji w UK

Brytyjski rząd twierdzi, że podwyższony próg dochodów pomoże obniżyć poziom imigracji, który w ostatnich latach osiągnął rekordowy poziom  i zapewni rodzinom możliwość samodzielnego utrzymania. Jak podaje BBC, rzecznik premiera Rishi Sunaka powiedział, że nowy minimalny próg może nie zostać zastosowany w „wyjątkowych okolicznościach”. Rząd oczekuje, że zmiana w zakresie wiz rodzinnych zmniejszy saldo migracji o 10 000 rocznie. Ogólna liczba migracji netto w tym samym okresie wyniosła 672 000. Rząd stara się zmniejszyć tą liczbę o 300 000 w drodze szerszych reform legalnej imigracji.
przeczytaj także: Dokąd warto się przeprowadzić? Oto najpopularniejsze kierunki na emigrację
źródło: bbc.com, Polishobserver.com

Tagi: