Przejdź do treści

Nietaktowne zachowania turystów. Sytuacje, które nie powinny mieć miejsca

07/08/2023 17:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Nietaktowne zachowania turystów z ostatnich lat. Turyści w ostatnich latach stają się coraz bardziej nieodpowiedzialni i powodują wiele szkód w cennych miejscach. Niektórzy z nich są tak bezmyślni, że ich działania trafiają na międzynarodowe nagłówki. Zniszczenie dzieł sztuki podczas robienia selfie czy wrzucanie monet do silnika samolotu są tylko dwoma przykładami ich skrajnych zachowań. W ostatnich latach miało miejsce wiele nieprzyjemnych sytuacji związanych z turystyką.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Publikacja zdjęć dzieci w sieci. Dlaczego jest niebezpieczna i jak jest to powiązane z rozwojem sztucznej inteligencji?

1. Nietaktowne zachowania turystów – niszczenie rzymskiego Koloseum

Jak informuje Yahoo, w czerwcu 2023 roku turysta został przyłapany na nagraniu wideo, na którym rył swoje inicjały na rzymskim Koloseum. Nagranie pojawiło się na YouTube i zdobyło dużą popularność. Według włoskich mediów, turysta o imieniu Ivan Dimitrov może teraz otrzymać grzywnę do 16 000 dolarów i pięć lat więzienia za swoje działania. Dimitrov napisał list skierowany do burmistrza Rzymu. Przeprosił za szkody wyrządzone i przyznał, że nie zdawał sobie sprawy z tego, jak ważnym dziedzictwem kulturowym jest Koloseum. Napisał: „Za pośrednictwem tych słów chciałbym skierować moje szczere przeprosiny do Włochów i całego świata za szkody wyrządzone dobru, które w rzeczywistości jest dziedzictwem całej ludzkości. Z głębokim zażenowaniem stwierdzam, że dopiero po tym, co niestety się wydarzyło, dowiedziałem się o starożytności tego zabytku„.

2. Bezczeszczenie japońskiej świątyni

17-letniego kanadyjskiego nastolatka oskarżono o zbezczeszczenie 1200-letniej świątyni Toshodaiji Kondo w Japonii. Świątynia znajduje się w starożytnym mieście Nara i jest jednym z ośmiu chronionych zabytków historycznych. Nastolatek wyrył swoje imię „Julian” paznokciem na drewnianym filarze wewnątrz buddyjskiej świątyni. Japońska policja przesłuchała go pod zarzutem naruszenia krajowego prawa ochrony dóbr kultury. Według japońskiego prawa za uszkodzenie ważnej własności kulturowej grozi do 5 lat więzienia lub grzywna w wysokości 300 000 jenów japońskich. Nastolatek przyznał się do czynu, jednak twierdzi, że nie miał zamiaru zaszkodzić japońskiej kulturze.
>>> Tyle gotówki można legalnie przewieźć przez granicę do Wielkiej Brytanii

3. Kradzież piasku z włoskiej wyspy

W 2019 roku dwóch francuskich turystów zostało złapanych podczas próby przemytu 90 funtów piasku z wyspy Sardynia we Włoszech. Piasek jest jednym z zagrożeń dla plaż Sardynii, obok erozji. Parę oskarżono o kradzież w okolicznościach obciążających, za co może grozić od roku do sześciu lat pozbawienia wolności. Kradzież piasku jest nielegalna od 2017 roku, jednak para twierdziła, że nie była świadoma naruszania prawa.

4. Nietaktowne zachowania turystów: Tragiczne selfie z pomnikiem konnym w Turynie

W czerwcu 2019 roku amerykańskiego turystę przewieziono do szpitala w Turynie we Włoszech po tym, jak upadł z pomnika konnego. Według relacji, grupa turystów zatrzymała się na placu Bodoni po spędzeniu nocy na piciu w browarze, gdzie jeden z uczestników próbował zrobić sobie selfie wspinając się na pomnik. Mężczyzna w wieku 23 lat przeszedł operację mózgu w wyniku poważnych obrażeń zagrażających życiu.

5. Próba kradzieży w Auschwitz-Birkenau

W marcu 2019 roku amerykańskiego turystę odwiedzającego obóz zagłady Auschwitz-Birkenau w Polsce oskarżono o próbę kradzieży fragmentu historycznych torów kolejowych. Oskarżony przyznał się do winy i groziło mu 10 lat więzienia. Jednak ze względu na jego przyznanie się, prawdopodobnie otrzymał wyrok w zawieszeniu na dwa lata. Auschwitz jest symbolem Holokaustu i miejscem, gdzie wiele osób zostało przetransportowanych do obozów pociągiem.
Sprawdź: Niemieckie miasto, które zachwyciło miliarderów! Zajęło 13. miejsce w rankingu najbogatszych miast świata

Auschwitz-Birkenau

6. Niesforna rodzinka na wakacjach

Brytyjską rodzinę, podróżującą po Nowej Zelandii wydalono z kraju po tym, jak wywoływała zamieszanie i terroryzowała mieszkańców. Rodzina składająca się z 12 osób, podróżowała po całym kraju i wszędzie siała spustoszenie. Podobno dzieci z rodziny kradły rzeczy ze sklepów, a cała rodzina odmawiała płacenia za posiłki w restauracjach, twierdząc, że są w nich robaki. W motelu rodzina rzucała niedopałki papierosów, puszki po piwie i spaghetti na podłogę, co doprowadziło personel do skarg. Na plaży rodzina zaśmiecała, wyrzucając na nią różne śmieci i groziła przemocą lokalnym mieszkańcom. W rezultacie rząd Nowej Zelandii cofnął rodzinie wizy i nakazał jej opuszczenie kraju w ciągu 28 dni.

7. Nietaktowne zachowania turystów: Zwalenie skały ze wzgórza

W czerwcu 2018 r. policja North Yorkshire poinformowała o incydencie, w którym grupa nastolatków zepchnęła skałę ze wzgórza Brimham Rocks, zabytkowego miejsca w hrabstwie North Yorkshire w Anglii. Skała, której historia sięga milionów lat, została poważnie uszkodzona. Policja zaznaczyła, że nie tylko naraziło to osoby odpowiedzialne za ten występek na niebezpieczeństwo, ale również stworzyło potencjalne zagrożenie dla innych odwiedzających to miejsce.

8. ”Nieszczęsne monety na szczęście”

Pasażerka linii lotniczych wrzuciła monetę do silnika samolotu ”na szczęście”, co spowodowało opóźnienie jej lotu. Mechanicy odzyskali dziewięć monet, w tym jedną wewnątrz silnika. Chociaż monety nie uszkodziły poważnie samolotu, mogłyby być niebezpieczne, gdyby silnik je zassał. 76-letnia kobieta została zatrzymana, choć nie wiadomo, czy zostały jej postawione zarzuty.

9. Niefortunne selfie w rosyjskim muzeum

W dniu 27 października 2018 r. grupa kobiet w International Arts Center Main Avenue w Jekaterynburgu w Rosji próbowała zrobić sobie selfie z dziełami słynnych artystów Francisco Goi i Salvadora Dalí. Turystki przewróciły tym samym całą ścianę. Uszkodzeniu uległy ramy i szkła ochronne, a także same obrazy. Mimo oburzenia opinii publicznej, policja nie podjęła się wszczęcia sprawy karnej przeciwko kobietom.
>>> Austria: Kary za przekroczenie prędkości zostaną zaostrzone. Kierowcy z Niemiec również muszą uważać na nowe przepisy

10. Tragiczna śmierć małego delfina w Hiszpanii

W sierpniu 2017 roku mały delfin utknął na mieliźnie w Hiszpanii i zmarł, podczas gdy turyści robili sobie z nim zdjęcia zamiast szukać pomocy. Turyści na plaży w południowej Hiszpanii zauważywszy delfina oddzielonego od matki, zaczęli robić sobie z nim zdjęcia i wyciągać go z wody. Ekipy ratunkowe przybyły na miejsce 15 minut po tym, jak zauważono delfina, ale było już za późno. Organizacja Equinac, zajmująca się ratowaniem zwierząt, poinformowała na Facebooku, że tłok ludzi wokół zwierzęcia spowodowało szok i niewydolność oddechową.

smierc malego delfina

Źródło: uk.news.yahoo.com PolishObserver.com