Przejdź do treści

Niepokojąca przepowiednia. Oto dlaczego nie wykąpiemy się już w jeziorach

11/08/2023 09:22 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
Niepokojąca przepowiednia 2023

Niepokojąca przepowiednia 2023. Oto dlaczego nie wykąpiemy się już w jeziorach. Ponad połowa jezior na świecie skurczyła się w ciągu ostatnich 30 lat. Badanie wykazało, że ponad połowa dużych jezior i zbiorników wodnych na świecie skurczyła się od początku lat 90-tych XX wieku – głównie z powodu kryzysu klimatycznego i konsumpcji przez ludzi – zwiększając obawy o zaopatrzenie w wodę dla rolnictwa, elektrowni wodnych i konsumpcji przez ludzi.
Czytaj także: Ludzie są zbyt zmęczeni, by prowadzić zdrowszy tryb życia. Oto wyniki brytyjskich badań

Niepokojąca przepowiednia 2023. Oto dlaczego nie wykąpiemy się już w jeziorach

Od 1992 r. jeziora i zbiorniki wodne tracą 22 gigaton rocznie, co jest spowodowane m.in. globalnym ociepleniem i konsumpcją przez ludzi. Zespół międzynarodowych badaczy poinformował, że niektóre z najważniejszych źródeł słodkiej wody na świecie – od Morza Kaspijskiego między Europą a Azją po południowoamerykańskie jezioro Titicaca – traciły wodę w skumulowanym tempie około 22 gigaton rocznie przez prawie trzy dekady, co odpowiada całkowitemu zużyciu wody w USA w całym 2015 roku.

Fangfang Yao, hydrolog powierzchniowy z University of Virginia, który kierował badaniem opublikowanym w czwartek w czasopiśmie Science, powiedział, że 56% spadku naturalnych jezior było spowodowane globalnym ogrzewaniem i konsumpcją człowieka, przy czym ocieplenie ,,miało w tym większy udział”. Klimatolodzy ogólnie uważają, że suche obszary świata staną się bardziej suche w wyniku zmian klimatu, a obszary wilgotne staną się bardziej wilgotne, ale badanie wykazało znaczną utratę wody nawet w wilgotnych regionach.

Naukowcy ocenili prawie 2000 dużych jezior przy użyciu pomiarów satelitarnych w połączeniu z modelami klimatycznymi i hydrologicznymi. Stwierdzili, że niezrównoważone użytkowanie przez ludzi, zmiany w opadach deszczu i spływach i rosnące temperatury spowodowały obniżenie poziomu jezior na całym świecie, przy czym 53% jezior wykazało spadek w latach 1992-2020. Problem ten dotyczy bezpośrednio prawie 2 miliardów ludzi na całym świecie, a wiele regionów stanęło w ostatnich latach w obliczu niedoborów wody.
Czytaj także: Firmy paliwowe muszą zapłacić rocznie 209 mld USD rocznie odszkodowania za szkody klimatyczne

Naukowcy i działacze od dawna twierdzą, że globalne ocieplenie nie może przekroczyć 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita), jeśli chcemy uniknąć najbardziej katastrofalnych konsekwencji zmian klimatu. Świat ocieplił się już o około 1,1C (1,9F) od czasów przedindustrialnych.

>>>> Zmiany klimatu zagrażają parkom narodowym. Ten park narodowy na północy Niemiec jest najbardziej dotknięty zmianami

Źródło: TheGuardian.com, LifeisGreen.pl

Read More