Przejdź do treści

Wszyscy użytkownicy wezwani do natychmiastowego usunięcia tej aplikacji. Może wyczyścić konto bankowe

28/05/2024 11:56 - AKTUALIZACJA 28/05/2024 12:01
Niebezpieczna aplikacja na Androida

Niebezpieczna aplikacja na Androida: To już kolejny raz, gdy pojawia się ostrzeżenie o trojanie „Xenomorph”. Wirus rozprzestrzenia się na smartfonach z Androidem już od początku 2022 roku. Jednak teraz sytuacja stała się krytyczna.

Niebezpieczna aplikacja na Androida

Wcześniej trojan był w stanie jedynie odczytać dane bankowe użytkowników smartfonów. Jednak po aktualizacji niebezpieczne oprogramowanie może automatycznie wykonywać przelewy bankowe – a nawet oszukiwać i omijać uwierzytelnianie wieloczynnikowe.
Przeczytaj koniecznie: Z kont bankowych milionów osób znikają pieniądze, stoją za tym „zapomniane rachunki”

Badacze z firmy ThraetFabric, zajmującej się bezpieczeństwem komputerów i sieci, odkryli najnowszą wersję Xenomorpha. Według nich, złośliwe oprogramowanie – malware – z nową aktualizacją jest jednym z „najbardziej zaawansowanych i niebezpiecznych trojanów bankowych„.

Natychmiast usuń tę aplikację

Xenomorph ukrywa się za aplikacją, która obecnie jest jeszcze dostępna w Google Play Store. Jak podaje Techbook, jest to aplikacja „CoinCalc” producenta Sam Ruston.

Wszyscy użytkownicy, którzy mają CoinCalc na swoim telefonie powinni pilnie ją usunąć i pod żadnym pozorem nie przeprowadzać jej aktualizacji.

Oszuści stojący za trojanem obierają za cel ofiary na całym świecie. Wzięli na celownik łącznie 400 banków, głównie ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Turcji, Polski, Australii, Kanady, Włoch, Portugalii, Francji i Niemiec. Xenomorph celuje w aplikacje bankowe m.in. z ING Diba, Norisbank, Comdirect, Commerzbank, Consorsbank, N26, Postbank, Deutsche Bank i Sparda-Bank –  informuje Techbook.

Źródło: techbook.de, PolishObserver