Przejdź do treści

Nigdy nie odłączaj tych trzech urządzeń od prądu, jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach

15/05/2024 19:00
Nie odłączaj tych urządzeń od prądu

Odkąd koszty energii elektrycznej gwałtownie wzrosły w erze COVID-19, wiele osób zaczęło zwracać uwagę na zużycie energii w domu. Najczęściej rady dotyczące oszczędzania skupiają się wokół urządzeń, które pobierają zbyt dużo prądu. Okazuje się jednak, że nie każde z nich warto odłączać od zasilania – zaoszczędzimy więcej, jeśli pozostawimy je włączone. Tych urządzeń nie odłączaj od prądu!

Nie odłączaj tych urządzeń od prądu

Istnieją co najmniej trzy urządzenia, które nigdy nie powinny być odłączane od zasilania i dobrym pomysłem byłoby pozostawienie ich na stałe podłączonych. Pierwszym urządzeniem jest modem Wi-Fi. Router jest urządzeniem, które obecnie każdy ma w swoim domu, ponieważ gwarantuje stabilne połączenie z Internetem. Wiele osób ma zwyczaj odłączania modemu w nocy, gdy nie korzystają z Internetu, ale ta praktyka jest nieprawidłowa.

Jeśli router jest odłączany od zasilania co noc, nie tylko nie pozwala to zaoszczędzić pieniędzy na rachunku, ale także grozi naliczeniem wyższych opłat. Powodem jest fakt, że wiele routerów jest zaprogramowanych tak, aby stale poprawiać prędkości pobierania i wysyłania, aby zapewnić szybsze, lepiej działające i bardziej stabilne połączenia. Jeśli zostanie wyłączony, po włączeniu będzie zużywał znacznie więcej energii, ponieważ będzie musiał ponownie rozpocząć proces optymalizacji połączenia. Czytaj dalej pod zdjęciem.

Tych urządzeń nie wolno odłączać od prądu

Podłączoną zostaw także drukarkę

Kolejnym urządzeniem, które nigdy nie powinno być odłączane od zasilania jest drukarka. Nowoczesne drukarki są projektowane tak, aby zużywały bardzo mało energii i utrzymywanie ich przez cały czas na zasilaniu nie stanowi problemu dla domowego budżetu. Jeśli jednak stale odłączasz drukarkę od zasilania, po jej włączeniu urządzenie uzna, że musi zostać ponownie zainstalowane i wykona automatyczny proces czyszczenia. To nie tylko zużywa dużo tuszu, ale także kosztuje. Im szybciej kończy się tusz, tym częściej trzeba go kupować.

Zostaw w spokoju również telewizor

Trzecim urządzeniem jest telewizor. Ponownie, częste odłączanie nowoczesnego telewizora od zasilania zwiększa koszty, a także może spowodować poważne uszkodzenie urządzenia. Ekrany wymagają trybu czuwania, aby automatycznie odświeżać piksele w tle. Zbyt częste przerywanie tego procesu powoduje pogorszenie jakości obrazu.
Czytaj także: Sekretny trik z magnesem, który obniża rachunki za prąd. Oto na czym polega

Te urządzenia należy wyłączać

Oczywiście istnieją urządzenia, które można i należy odłączyć, aby zużywać mniej energii elektrycznej. Mowa tu o:

  • radio;
  • suszarka bębnowa;
  • ładowarki do smartfonów;
  • kuchenka mikrofalowa;
  • ekspres do kawy;
  • komputer;
  • konsole do gier.

Urządzenia te pozostawione w trybie gotowości mogą zużywać energię elektryczną, czego można uniknąć, gdy nie są używane. W celu optymalnego odłączenia zaleca się korzystanie z wielu gniazdek z przełącznikiem. Pozwoli to odłączyć wszystkie urządzenia jednym kliknięciem i uniknąć konieczności robienia tego pojedynczo. Źródło: Money.it, PolishObserver.com