Przejdź do treści

NATO przygotowuje plan ewakuacji rannych w razie wybuchu wojny z Rosją. Ujawniono możliwe scenariusze

25/09/2024 18:21 - AKTUALIZACJA 25/10/2024 19:05
Nato przygotowuje plan ewakuacji rannych w razie wybuchu wojny z rosją

NATO przygotowuje plan ewakuacji – W obliczu potencjalnego konfliktu z Rosją NATO staje przed ogromnym wyzwaniem koordynacją transportu rannych na skalę, z jaką dotychczas nie miało do czynienia. Według Alexandra Sollfranka, wysokiego rangą niemieckiego generała NATO planuje koordynować transport dużej liczby rannych żołnierzy z dala od linii frontu. “Przyszły scenariusz ewakuacji medycznej będzie różnił się od doświadczeń sojuszników w Afganistanie i Iraku” – powiedział Sollfrank w środę (25.09) w rozmowie z agencją Reutera. Niemiecki generał stoi na czele Dowództwa Wsparcia i Łączności (JSEC) Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Nato przygotowuje plan ewakuacji rannych w razie wybuchu wojny z rosją

NATO przygotowuje plan ewakuacji rannych w razie wybuchu wojny z Rosją

Przyszły scenariusz ewakuacji medycznej będzie różnił się od doświadczeń sojuszników w Afganistanie i Iraku, powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters generał broni Alexander Sollfrank, szef dowództwa logistycznego NATO.
Według generała Alexandra Sollfranka NATO rozważa różne scenariusze ewakuacji rannych, a jednym z najbardziej prawdopodobnych rozwiązań jest wykorzystanie pociągów szpitalnych. To kluczowa zmiana w porównaniu do wcześniejszych konfliktów, jak Irak czy Afganistan, gdzie ewakuacje przeprowadzano głównie drogą powietrzną. Niemiecki wojskowy podkreślił, że jeśli dojdzie do wojny z Rosją, to będzie się ona różniła nie tylko skalą działań, ale także wyzwaniami logistycznymi.
Przeczytaj także: Po groźbie wojny rzuconej przez Putina w stronę Zachodu, brytyjscy dyplomaci muszą natychmiast opuścić Rosję

Ewakuacja drogą powietrzną może być niemożliwa

Szef Dowództwa Wsparcia i Łączności (JSEC) Sojuszu Północnoatlantyckiego stwierdził, że w razie wojny z Rosją, ranni nie będą musieli być transportowani na tak duże odległości jak w poprzednich wojnach. Wyzwaniem, które NATO będzie musiało pokonać, jest zagrożenie ze strony rosyjskich systemów obrony powietrznej oraz lotnictwa, które mogą skutecznie uniemożliwić ewakuację rannych drogą powietrzną. W konfliktach takich jak w Afganistanie czy Iraku, bojownicy nie posiadali technologii pozwalających na skuteczne zagrożenie operacjom powietrznym, co umożliwiało stosowanie samolotów do transportu rannych.

W przypadku Rosji sytuacja wygląda inaczej, dlatego pociągi szpitalne mogą stać się kluczowym rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają transport większej liczby poszkodowanych naraz. Jak zaznaczył generał Sollfrank, pełne zdobycie przewagi w powietrzu będzie wymagało czasu i nie uda się tego osiągnąć od razu na całej długości i szerokości frontu. Dlatego, poza pociągami, sojusz musi rozważyć także ewakuację innymi środkami transportu, takie jak autobusy. 

Różnice w przepisach medycznych pomiędzy krajami NATO

Generał zwrócił również uwagę na różnice w przepisach medycznych pomiędzy państwami, co może dodatkowo utrudniać sprawną ewakuację. Jednym z proponowanych rozwiązań jest stworzenie swoistej „wojskowej strefy Schengen”, która pozwoliłaby na swobodny transport leków, w tym silnych środków przeciwbólowych czy narkotyków, niezbędnych do leczenia rannych żołnierzy. Obecne regulacje dotyczące przewozu takich substancji stanowią poważną przeszkodę w szybkiej reakcji na potrzeby medyczne w sytuacjach kryzysowych.

Read More