Przejdź do treści

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej znajduje się w Warszawie

06/03/2025 08:31 - AKTUALIZACJA 15/03/2025 18:38
Najwyższy budynek w Unii Europejskiej znajduje się w Warszawie

Varso Tower to nie tylko najwyższy budynek w Unii Europejskiej, ale także symbol nowoczesnej architektury i innowacyjnych rozwiązań inżynieryjnych. Zlokalizowany w centrum Warszawy, 53-piętrowy wieżowiec mierzy 310 metrów wraz z iglicą, przewyższając dotychczasowe europejskie drapacze chmur. Jego budowa była ogromnym przedsięwzięciem, które wymagało zastosowania najnowocześniejszych technologii oraz precyzyjnego planowania. Budowa tego niezwykłego wieżowca trwała osiem lat i była pełna wyzwań, ale efekt końcowy bez wątpienia zapisze się w historii europejskiej architektury.

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej znajduje się w Warszawie

Gigantyczne przedsięwzięcie budowlane

W szczytowym momencie prac budowlanych na terenie inwestycji zatrudnionych było 1500 pracowników. Skala projektu robi ogromne wrażenie – wykorzystano ponad 20 tysięcy ton stali oraz niemal 140 tysięcy metrów sześciennych betonu, co odpowiada ponad 15 tysiącom kursów betoniarek. Prace nad fundamentami były niezwykle wymagające, szczególnie z uwagi na bliskość Dworca Centralnego i konieczność zachowania stabilności gruntu.
Przeczytaj też: Rewolucja w centrum Warszawy: Mniej miejsca dla samochodów, więcej dla zieleni
Dalszy ciąg artykułu poniżej

Nowoczesne rozwiązania i ekologia

Varso Tower został zaprojektowany przez renomowaną brytyjską pracownię Foster + Partners, a w realizację projektu zaangażowane były czołowe firmy architektoniczne i inżynieryjne. Budynek wyróżnia się zastosowaniem zaawansowanych technologii, takich jak inteligentne szkło Smart Switchable Glass oraz ekologiczne rozwiązania zapewniające oszczędność energii. Dzięki temu zdobył prestiżowe certyfikaty BREEAM oraz WELL na najwyższym poziomie, potwierdzające jego zrównoważony charakter i komfort użytkowania.
Przeczytaj też: Miejski sad zamiast betonu: To miasto stawia na naturę
Dalszy ciąg artykułu poniżej

Niezwykłe tarasy widokowe

Jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów wieżowca są dwa publiczne tarasy widokowe. Pierwszy, położony na wysokości 205 metrów, będzie miejscem rekreacji, z możliwością odpoczynku wśród drzew oraz dostępem do kawiarni. Drugi, mniejszy, usytuowany na poziomie 230 metrów, pozwoli na podziwianie panoramy Warszawy i dalszych okolic w zakresie 360 stopni. Dzięki panoramicznej klatce schodowej oraz przeszklonym windom, odwiedzający będą mieli wyjątkową okazję do podziwiania architektury budynku z różnych perspektyw.
Przeczytaj też: Warszawa będzie miała nową atrakcję turystyczną. Otwarcie już za kilka miesięcy
Dalszy ciąg artykułu poniżej

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej znajduje się w Warszawie

Varso Tower jest częścią większego kompleksu Varso Place, w skład którego wchodzą także dwa inne budynki biurowe – Varso 1 i Varso 2. Inwestycja firmy HB Reavis powstała na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II, przyczyniając się do rozwoju centralnej części stolicy i jej nowoczesnego charakteru. Dzięki unikalnemu połączeniu funkcjonalności biurowej, przestrzeni rekreacyjnej i ekologicznych rozwiązań, Varso Tower wyznacza nowy standard budownictwa wysokościowego w Europie – pisze portal architektura.muratorplus.pl.

Budowa tego niezwykłego wieżowca trwała osiem lat i była pełna wyzwań, ale efekt końcowy bez wątpienia zapisze się w historii europejskiej architektury. Varso Tower to nie tylko drapacz chmur – to symbol dynamicznie rozwijającej się Warszawy, gotowej konkurować z największymi metropoliami świata.
Sprawdź: Zachwycająca wioska „jak z filmu” u podnóża największego kanionu Europy

Read More