Przejdź do treści

Czy musisz być na lotnisku godziny przed wylotem? Oto o ile wcześniej należy przybyć na terminal

31/08/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
Najlepszy czas przyjazdu na lotnisko przed wylotem

Jaki jest najlepszy czas przyjazdu na lotnisko przed wylotem? Czy warto zainwestować w przyspieszoną odprawę? W obliczu aktualnych problemów, takich jak strajki czy opóźnienia lotów, wiele osób zastanawia się nad odpowiednim momentem przybycia na terminal. Wiele lotnisk na całym świecie = sugeruje pasażerom przybywanie na wiele godzin przed odlotem, aby nie przegapić lotu.
Czytaj takze: Rząd Wielkiej Brytanii chce więcej pracowników krótkoterminowych. Przygotuje specjalną wizę pracowniczą

Najlepszy czas przyjazdu na lotnisko przed wylotem

W 2022 roku zalecany czas przybycia przed krótkodystansowym lotem wydłużono z dwóch do trzech godzin. Jednak aktualnie większość lotnisk zrezygnowała z rekomendacji przybycia na trzy godziny przed krótkodystansowym odlotem. Wręcz przeciwnie, niektóre lotniska proszą pasażerów o unikanie nadmiernie wczesnego pojawienia się na terminalu, by nie tworzyć zatorów przy stanowiskach kontroli bezpieczeństwa.

Czy warto płacić dodatkowo za przyspieszoną odprawę osobistą?

Przy zakupie biletu często dostępna jest opcja przyspieszonej odprawy osobistej za niewielką opłatą, która wynosi około 5 funtów lub euro na osobę. Tę usługę można również nabyć na lotnisku. Dzięki niej unikniemy głównej kolejki i szybciej przejdziemy przez kontrolę bezpieczeństwa. Warto zastanowić się nad nią tylko wtedy, gdy lecimy w godzinach szczytu z lotniska, które słynie z długich kolejek. Według ekspertów, kontrola bezpieczeństwa na lotniskach latem tego roku trwała średnio mniej niż 15 minut.

Co jeśli spóźnimy się na lot z powodu długich kolejek na lotnisku?

Niestety, mało prawdopodobne, byśmy mogli ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczej, jeśli opóźnienie wynika z okoliczności poza ich kontrolą. Niemniej, jeśli dostosujemy się do zaleceń linii lotniczych i dotrzemy na lotnisko w odpowiednim czasie, możemy ubiegać się o odszkodowanie z tytułu naszego ubezpieczenia podróżnego. To oczywiście zależy od rodzaju polisy, którą posiadamy.

Źródlo: which.co.uk, PolishObserver.com