Przejdź do treści

Oto najlepsze miejsce do życia w Szwajcarii w 2023 roku

25/10/2023 21:51 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
najlepsze miejsca do życia w Szwajcarii

Najlepsze miejsce do życia w Szwajcarii – Szwajcaria, uważana za jedno z najlepszych miejsc do życia, przyciąga nie tylko swoimi malowniczymi krajobrazami, ale także wysokim standardem życia. Ostatnio opublikowany ranking miast pokazuje, w których miastach w Szwajcarii żyje się obecnie najlepiej. 
PRZECZYTAJ: Wszystkich Świętych w Szwajcarii. Jak jest obchodzone święto 1 listopada

Najlepsze miejsce do życia w Szwajcarii

Handelszeitung oraz Iazi wzięły pod lupę aż 948 gmin, aby wyłonić zwycięzcę tegorocznego konkursu najlepszych szwajcarskich miast. W badaniu zostały uwzględnione wszystkie miejscowości powyżej 2000 mieszkańców. Iazi przeanalizowało wyniki na podstawie kilku istotnych kategorii: koszty związane z mieszkalnictwem, sytuacja na rynku pracy, kwestia podatków, mobilność miasta i jego bezpieczeństwo.
Czytaj też: Oto sposoby jak podróżować za darmo w 2023

Najwyższa jakość ma swoją cenę

Zug, uważane za najlepsze miasto do życia zdecydowanie wygrywa pod względem niskich podatków i świetnie prowadzonej gospodarki. Miasto ma jednak jeden minus- są to ceny. Kwestia drogich mieszkań dotyczy właściwie całej pierwszej dziesiątki najlepszych szwajcarskich lokalizacji.

W 2023 roku doceniono również Cham. Warto podkreślić niskie stawki podatkowe i świetnie wyglądający rynek pracy w tej miejscowości. Interesującym zjawiskiem jest brak francusko- i włoskojęzycznych gmin w pierwszej pięćdziesiątce. Możemy zobaczyć je dopiero na 52 i 98 miejscu. Regiony te wypadają świetnie w kategorii mobilności i jakości życia mieszkańców, ich pozycje psuje jednak sytuacja na rynku pracy i stawki podatkowe.

Wysokimi pozycjami nie mogą pochwalić się również największe miasta, takie jak Zurych (45 miejsce), Bazylea (93 miejsce), Berno (199 miejsce), Genewa (260 miejsce) i Lozanna (279 miejsce).

Zobacz także: Najlepsze kraje do życia w 2023 roku – top 10

Oto, jak wygląda pierwsza dziesiątka najlepszych miejsc do życia w Szwajcarii

1. Zug

2. Cham

3. Rüschlikon

4. Altendorf

5. Meggen

6. Hünenberg

7. Zollikon

8. Unterägeri

10. Horgen